Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnicze dylematy: przyjmować nowych pracowników, czy też nie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-12-2009 14:33
Górnicze dylematy: przyjmować nowych pracowników, czy też nie

O ponad 350 osób zmniejszyło się zatrudnienie w górnictwie od początku 2009 roku. Wygląda na to, że w 2010 roku spółki węglowe też nie przyjmą zbyt wielu nowych pracowników - przewiduje portal wnp.pl.

W polskim górnictwie od początku tego roku zatrudnienie zmniejszyło się o 358 osób. Do końca października ze spółek węglowych odeszło 4168 pracowników, a przyjęto zaledwie 3810 osób (dane nie obejmują kopalni Bogdanka oraz prywatnego zakładu wydobywczego Siltech). Najwięcej, bo ponad 1500 osób przyjęła do końca października Katowicka Grupa Kapitałowa, w której pracuje przeszło 22 tysiące osób.
Ta sytuacja niepokoi przedstawicieli środowiska górniczego, w tym górnicze związki zawodowe.

- Trzeba wreszcie odblokować przyjęcia do górnictwa - mówi dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Mamy niepokojące sygnały, że spółki węglowe zamierzają również i w 2010 roku zablokować przyjęcia. Oby tak się nie stało, bo takie zahamowanie przyjęć może zaskutkować większymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa pracy pod ziemią.

Spółki węglowe same dokładnie nie wiedzą jeszcze, ile osób przyjmą w przyszłym roku. Liczba przyjęć nowych pracowników będzie przede wszystkim uzależniona od sytuacji na rynku węgla oraz od tego, ile osób odejdzie na emerytury.

Zapaść na rynku stali, która uderzyła w wydobywającą węgiel koksowy Jastrzębską Spółkę Węglową oraz spadek zapotrzebowania na węgiel zrobiły swoje.

W spółkach węglowych niezmiernie ostrożnie spoglądają na kwestie zatrudniania nowych ludzi do pracy w 2010 roku. W tym roku spółki węglowe zatrudniały nowych pracowników, ale w mocno ograniczonym zakresie.

Największa spółka, czyli Kompania Węglowa, zatrudni w całym 2009 roku niewiele ponad dwa tysiące osób, w tym absolwentów szkół górniczych.

W Kompanii Węglowej jeszcze nie wiedzą, ile osób zatrudnią w roku przyszłym. Będzie to uzależnione od sytuacji na rynku węgla, a także od tego, czy Kompanii uda się sprzedać kopalnię Silesia. Jeżeli nie, to górnicy z Silesii znajdą pracę w innych kopalniach Kompanii.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w 2009 roku przyjęto absolwentów szkół, z którymi JSW miała podpisane umowy (niecałe trzysta osób), ponadto przyjęto kilkadziesiąt osób do kopalni Zofiówka.

Także w JSW nie wiedzą, ile osób przyjmą w 2010 roku.

Katowicki Holding Węglowy w całym 2009 roku zatrudni ogółem około 1300 osób, w tym ok. 200 absolwentów szkół górniczych.
- Muszę przyznać, że byłbym ostrożny w przyjmowaniu nowych osób przez spółki węglowe - ocenia w rozmowie z portalem wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Dlatego, że nie ma inwestycji w górnictwie, więc i tych miejsc pracy nie będzie przybywać. Niestety, ale pewnie będzie trzeba coraz więcej przedsięwzięć realizować za pośrednictwem firm zewnętrznych. Rozumiem, że związkowcy upominają się o przyjęcia nowych ludzi do kopalń, ale w obecnej sytuacji trzeba podchodzić do tego problemu z należytą ostrożnością.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (17)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP