PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnicza Solidarność: rząd próbuje przeprowadzić przymusową i przyspieszoną sprzedaż przedsiębiorstw!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-11-2010 10:40
Górnicza Solidarność: rząd próbuje przeprowadzić przymusową i przyspieszoną sprzedaż przedsiębiorstw!

Szkodliwe skutki tak skonstruowanej ustawy dotkną nie tylko pracowników górnictwa, ale także innych branż - ocenia Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności.

Rząd próbuje przeprowadzić przymusową i przyspieszoną sprzedaż przedsiębiorstw Skarbu Państwa - alarmuje górnicza Solidarność.
- Warunki takiej pospiesznej i nieodpowiedzialnej sprzedaży stwarza przyjęty przez Radę Ministrów projektu ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa - mówi Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności

Rada Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność wysłała do wszystkich Klubów Parlamentarnych Sejmu RP stanowisko, w którym apeluje o wniesienie poprawek do projektu.

Zdaniem Rady z projektu powinny zniknąć zapisy dotyczące prywatyzacji bezpośredniej, a także braku uprawnienia pracowników do wskazywania kandydatów na członków zarządów oraz rad nadzorczych spółek, które powstały na bazie ustawy z dnia 30.08.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw.

Rada chce również wykreślenia z projektu art. 129 dotyczącego m.in. przeniesienia uprawnień nadzoru właścicielskiego nad sektorem górnictwa węgla kamiennego z Ministerstwa Gospodarki na Ministerstwo Skarbu Państwa oraz wykreślenia zapisów działu III ustawy, dotyczących tzw. Komitetu Nominacyjnego.

Zdaniem Rady część zapisów zawartych projekcie ustawy w sposób elementarny narusza zasady partnerstwa społecznego, które zostały uregulowane w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji, w ustawie o funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego oraz w przyjętej przez rząd Strategii funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

- Przyjęcie przez Sejm ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa w wersji rządowej, doprowadzi do wybuchu niezadowolenia społecznego wśród pracowników sektora górniczego - czytamy w stanowisku górniczej Solidarności. - Szkodliwe skutki tak skonstruowanej ustawy dotkną nie tylko pracowników górnictwa, ale także innych branż - ocenia Dominik Kolorz. - Próba przeprowadzenia pospiesznej i przymusowej prywatyzacji, przy jednoczesnej eliminacji ważnych mechanizmów kontroli społecznej takich prywatyzacyjnych procesów, może doprowadzić do likwidacji tysięcy miejsc.

Dominik Kolorz zaznacza, że wierzy w to, iż wszyscy posłowie, niezależnie od barw politycznych, uświadomią sobie to zagrożenie i wprowadzą proponowane przez górniczą Solidarność poprawki.

Jerzy Dudała

Czytaj także: Górnicza Solidarność do premiera: państwo musi odzyskać kontrolę nad BogdankąSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP