PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnicza Izba chce zmiany przepisów, które mogą kosztować górnictwo 1,2 mld zł

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
15-04-2009 10:12
Górnicza Izba chce zmiany przepisów, które mogą kosztować górnictwo 1,2 mld zł

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa chce zniesienia opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych podatkiem od nieruchomości. Zdaniem GIPH wielkości spornych zobowiązań za lata 2003-2008 w branży wydobywczej wynosi 1,2 mld zł.

GIPH przypomina, że pierwsze próby opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych podatkiem od nieruchomości podejmowane były już w połowie lat 90. Organy podatkowe traktowały wówczas te wyrobiska jako budowle w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (u.o.p.l), uznając je za przedmiot opodatkowania, a przedsiębiorcy górniczy wyrażali pogląd, iż wyrobiska nie podlegają temu podatkowi.
Stosowanie przepisów przytoczonej ustawy budziło poważne wątpliwości w praktyce i było przedmiotem całkowicie rozbieżnego orzecznictwa sądów w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych (np. wyrok NSA z 6 listopada 1996 r. – SA/Ka 1931/95, uchwały składu pięciu sędziów NSA
z 18 grudnia 1997 r. – FPK 24/97 oraz z dnia 29 listopada 1999 r. – FPK 3/99 i uchwała składu siedmiu sędziów NSA z dnia 2 lipca 2001 r. FPS 2/01).

Rozstrzygnięciem decydującym była uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 12 marca 2002 r. – III ZP 34/01, w której sąd jednoznacznie stwierdził, iż podziemne wyrobisko górnicze nie jest nieruchomością w rozumieniu u.o.p.l i w związku z tym nie podlega podatkowi od nieruchomości.

W trakcie rozpatrywania tej sprawy przez Sąd Najwyższy podjęte zostały działania legislacyjne mające na celu doprecyzowanie przepisów prawnych tak, aby kwestia opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych nie budziła już kontrowersji, tzn. by nie mogły być one obejmowane przedmiotowym podatkiem. Efektem tych działań było dodanie w ustawie z dnia 4 lutego 1994r. Prawo geologiczne i górnicze art. 6 pkt 10, który stanowi, że wyrobiskiem górniczym jest przestrzeń w nieruchomości gruntowej lub w górotworze powstała w wyniku robót górniczych oraz zdefiniowanie w art. 58 obiektów budowlanych zakładu górniczego jako obiekty budowlane w rozumieniu prawa budowlanego zlokalizowane w całości na powierzchni ziemi, służące do bezpośredniego wydobywania kopaliny ze złoża.

Po ogłoszeniu przytoczonej powyżej uchwały Sądu Najwyższego oraz dokonaniu wskazanych zmian w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, organy podatkowe zaakceptowały fakt niewykazywania przez przedsiębiorców górniczych podziemnych wyrobisk w deklaracjach dotyczących podatku od nieruchomości.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP