XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Górnicy węgla brunatnego, soli, nafty i kruszyw również świętowali Barbórkę

Górnicy węgla brunatnego, soli, nafty i kruszyw również świętowali Barbórkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilka tysięcy górników z Wielkopolski wydobywających węgiel brunatny, sól, gaz i kruszywa świętowało we wtorek Barbórkę. W ośrodkach górniczych organizowano msze święte, akademie i uroczyste śniadania.

W Wielkopolsce funkcjonują trzy duże kopalnie: Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w Kleszczewie, Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów w Turku i Kopalnia Soli w Kłodawie. Łącznie zatrudniają one prawie 6,5 tys. osób.

Słowa podziękowania za ciężką i odpowiedzialną pracę skierował do braci Górniczej w Licheniu koło Konina wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

"Dzisiejsza Barbórka miała charakter wyjątkowy. Była bowiem pierwszą wspólną akademią od czasu przejęcia obu kopalni przez Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w lipcu tego roku" - powiedział PAP rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów S.A. zatrudnia 1600 osób. Obecnie węgiel brunatny wydobywany jest z dwóch odkrywek: "Adamów" i "Koźmin". Druga wielkopolska PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin SA w Kleszczewie zatrudnia oko. 3,5 tys. osób i wydobywa węgiel z odkrywek Drzewce i Tomisławice, Jóźwin i Lubstów.

Węgiel brunatny wydobywany w Wielkopolsce trafia głównie do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kopalnie sprzedają też, iły, żwir, piasek czy głazy narzutowe.

Kopalnia soli w Kłodawie jest największym producentem soli drogowej w Polsce. Rocznie kopalnia produkuje jej ponad 500 tys. ton, z czego około 450 tys. ton trafia na rynek krajowy, a reszta na eksport. Wydobycie w Kłodawie pokrywa zimą w 40-50 proc. potrzeby krajowe.

Około tysiąca osób związanych jest z górnictwem naftowym. Górnicy - gazownicy ze spółki Poszukiwania Nafty i Gazu S.A w Pile mają we wtorek dzień wolny. W regionie funkcjonuje też kilkadziesiąt kopalni kruszywa.

Zgodnie z tradycją górniczą, oprócz mszy, przemarszów, uroczystych śniadań i akademii w okolicach Barbórki organizuje się też biesiady piwne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnicy węgla brunatnego, soli, nafty i kruszyw również świętowali Barbórkę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!