XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Górnicy powinni płacić za przywileje emerytalne

Górnicy powinni płacić za przywileje emerytalne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stosowanie zasady, zgodnie z którą 1 rok pracy w zawodzie górniczym zaliczany jest jako 1,5 roku okresu składkowego przy obliczaniu emerytury, powinno wiązać się z odprowadzaniem odpowiednio wyższej składki przez samych zainteresowanych - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Organizacja przedstawiła opinię do projektu rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie zasad ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury.

Konfederacja przypomniała w swoim stanowisku, że kluczowym założeniem reformy emerytalnej było wprowadzenie i zapewnienie przestrzegania zasady, wg której każda osoba przechodząca na emeryturę otrzymuje z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych taki kapitał, jaki do niego wprowadziła.

- Uważamy, że osoby pracujące na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do emerytury, powinny odprowadzać odpowiednio wyższą składkę na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - napisali członkowie PKPP Lewiatan. Wg nich, niezachowanie takiego wymogu, doprowadzi do sytuacji, w której na rzecz osób uprzywilejowanych będą przekazywane środki, płacone pod postacią składek emerytalnych przez pozostałych ubezpieczonych.

Jednocześnie przedsiębiorcy zastrzegają: "Mamy świadomość, iż celem projektu jest modyfikacja przepisów tylko od strony formalno-prawnej". Górnicze przywileje emerytalne gwarantuje ustawa.

Lewiatan postuluje także, aby w posiedzeniach komisji weryfikacyjnych, rozpatrujących wnioski górników, zagwarantowano obecność przedstawiciela właściwej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Konfederacja chce wprowadzenia zapisu mówiącego o obowiązku obecności takiej osoby w składzie komisji weryfikacyjnej, w miejsce zapisu mówiącego, że przedstawiciel ten może również uczestniczyć w pracach komisji.

Pracodawcy z Lewiatana przekonują, że udział osób spoza zakładu pracy przyczyni się do podniesienia jakości i rzetelności prac komisji weryfikacyjnej, dlatego też rozporządzenie powinno zawierać obowiązek informowania ZUS-u o posiedzeniach komisji weryfikacyjnej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnicy powinni płacić za przywileje emerytalne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!