PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnicy chcą zmiany ustawy o zamówieniach publicznych

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
31-03-2009 06:05

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wystąpiła o zmianę przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Proponowane zapisy mają ułatwić przeprowadzanie przetargów, dzięki czemu górnictwo ma zaoszczędzić kilkadziesiąt mln zł rocznie.

- Celem zmian jest wprowadzenie do przepisów o zamówieniach publicznych regulacji, które ułatwią zamawiającym sektorowym prowadzenie działalności gospodarczej poprzez zniesienie zbędnych barier prawnych. Zmiany umożliwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej w bardziej rynkowy i odbiurokratyzowany sposób, a przez to sprzyjać będą rozwojowi gospodarczemu – przekonuje Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH).
Prezes Olszowski zapewnia, że proponowane zmiany uwzględniają wymogi wynikające z prawa wspólnotowego, w tym w szczególności dyrektyw dotyczących zamówień oraz jednocześnie derogują z ustawy niewynikające z niego ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Proponowane zmiany zwiększają faktyczną dostępność przedsiębiorców do zamówień oraz służą realizacji wynikających z prawa wspólnotowego zasad, w tym równego traktowania wykonawców, uczciwej konkurencji i pewności obrotu. Realizacji tych zasad służy uproszczenie i usprawnienie zasad udzielania zamówień (wydatkowania środków), w tym procedur odwoławczych oraz doprecyzowanie przepisów, które budziły wątpliwości w procesie ich stosowania.

Proponowane zmiany są wynikiem przeprowadzonych konsultacji przez GIPH ze swoimi członkami, w tym m.in. z Kompanią Węglową, Katowickim Holdingiem Węglowym, Południowym Koncernem Węglowym, Jastrzębską Spółką Węglową oraz kopalnią Bogdanka.

Jak informuje Janusz Olszowski, zgłoszone propozycje dotyczyły sprecyzowania wyłączenia spod stosowania ustawy przy zamówieniach na usługi finansowe, skrócenia ustawowych terminów modyfikacji ogłoszeń, zmiany zasad dotyczących obowiązkowych publikacji ogłoszenia o zamówieniu oraz udzielania odpowiedzi na pytania do SIWZ, uściślenia obowiązku zamieszczenia zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu, sprecyzowania pojęcia robót budowlanych w związku z opisem i szacowaniem wartości przedmiotu zamówienia, zwiększenia wpływu zamawiających na realizację zamówienia przez podwykonawców, zmiany terminów w uzupełnianiu dokumentów, zmiany w zakresie form obowiązku żądania, wnoszenia wadium i zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz w zakresie zwrotu wadium, wprowadzenia nowych rozwiązań informowania o wynikach postępowania, uproszczenia i usprawnienia sposobu przeprowadzania aukcji elektronicznej, zmiany reguł udostępniania załączników do protokołu i modyfikacji umów o zamówienie, powiązania możliwości unieważnienia postępowania i zawarcia umowy przed ostatecznym rozstrzygnięciem protestu z interesem ekonomicznym przedsiębiorcy, a także związania orzekania o naruszeniach procedury udzielania zamówień z orzeczeniem o odszkodowaniu.

Zdaniem GIPH projektowane zmiany mogą mieć niewielki wpływ na jednostki sektora finansów publicznych będące zamawiającymi, w tym na budżet państwa i jednostek samorządu terytorialnego.

- Wpływ ten polega na wprowadzeniu zmian procedur przetargowych umożliwiających ich przyśpieszenie, usprawnienie i racjonalizację wydatkowania środków publicznych – przekonuje prezes GIPH.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP