Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwu na ratunek!

Autor: wnp.pl (off)
19-11-2014 12:53 |  aktualizacja: 19-11-2014 13:41
Górnictwu na ratunek!
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Bez długofalowego i stanowczo realizowanego programu wyznaczającego miejsce polskiego węgla w energetyce i gospodarce z górnictwem będzie jeszcze gorzej - to diagnoza wynikająca ze strategicznej sesji konferencji Górnictwo 2014.

Silne napięcie towarzyszyło debacie "Węgiel w opałach. Jak ratować polskie górnictwo?" otwierającej konferencję Górnictwo 2014 zorganizowaną w Katowicach przez Grupę PTWP. Nic dziwnego - zważywszy na sytuację sektora i potencjalne scenariusze rozwoju sytuacji.
Debatujący wyszli od historycznej diagnozy obecnego głębokiego kryzysu sektora ku postulatom i warunkom koniecznym, by to polski (a nie importowany) węgiel pozostał gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Idzie o to, by branża zyskała szansę i czas na restrukturyzację i w dalszej perspektywie - rentowność.

- Nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie zamknąć bilansu między kosztami wydobycia, a ceną węgla - przyznał na wstępie Mirosław Taras, prezes Kompanii Węglowej, największej i dotkniętej najpoważniejszymi problemami firmy w polskim górnictwie węgla kamiennego. Przypomniał historyczne uwarunkowania funkcjonowania branży - bagaż obciążeń socjalnych, trudne warunki naturalne w pracujących już kilkadziesiąt lat kopalniach, presję niskich światowych cen benchmarkowych.

Taras apelował do strony społecznej o zrozumienie trudnej sytuacji, podkreślając w emocjonalnym fragmencie wystąpienia swoje rozdarcie między moralną odpowiedzialnością za hipotetyczne „zamknięcie pięciu kopalń, zwolnienie 15 tys. ludzi i obniżenie płac” a konsekwencjami kontynuowania działalności w sytuacji narastających szybko strat na każdej tonie wydobywanego węgla.

- Sytuacja nie zmieni się, jeśli państwo nie określi, z czego w dłuższej perspektywie mamy produkować energię - diagnozował Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu śląsko-dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Jego zdaniem Polska winna domagać się w Unii Europejskiej prawa do czynnej obrony swojego sektora węglowego poprzez dofinansowanie ze środków publicznych. Postulował głębokie zmiany w polityce fiskalnej zmniejszające obciążenia podatkowe nałożone na węgiel.

- Bogate państwa z wolnorynkowymi gospodarkami subsydiują energię i paliwa, pośrednio, poprzez system podatkowy, ulgi - argumentował dalej Kolorz. - Państwa europejskie chronią ważne dla siebie branże: motoryzację, przemysł stoczniowy. Dlaczego my boimy się nawet podjąć takie starania?

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP