XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Górnictwo: związki za utrzymaniem uprawnień emerytalnych

Górnictwo: związki za utrzymaniem uprawnień emerytalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Górnicze związki zawodowe chcą utrzymania dotychczasowych zasad przechodzenia na emeryturę dla pracowników zakładów przeróbczych węgla kamiennego, brunatnego, nafty i gazu, siarki, rud miedzi, cynku i ołowiu oraz soli. W razie braku porozumienia z rządem grożą protestami.

Stanowisko w tej sprawie 13 górniczych związków wysłało w poniedziałek do prezydenta, premiera oraz resortu pracy i polityki społecznej. Pod dokumentem podpisały się w większości związki działające w sektorze węgla kamiennego, ale także te z branży górnictwa węgla brunatnego oraz nafty i gazu. Związkowcy liczą też na wspólny głos w tej sprawie z hutnikami i energetykami.

"Górnicze centrale związkowe ostrzegają, że zignorowanie powyższego stanowiska spowoduje podjęcie wspólnych działań protestacyjno-strajkowych w obronie uprawnień emerytalnych wyżej wymienionych osób" - napisali związkowcy w przesłanym stanowisku.

Lider skupiającego ok. 6 tys. osób związku "Przeróbka" Sławomir Łukasiewicz zapowiedział, że w najbliższy piątek, podczas zebrania delegatów, władze tego związku podejmą decyzję w sprawie protestu - do strajku włącznie - jeżeli żądania związkowców nie zostaną spełnione. "Przeróbka" liczy na wsparcie innych górniczych związków, które dwa lata temu toczyły zwycięski spór o uprawnienia emerytalne górników.

W zakładach przeróbki mechanicznej i wzbogacania węgla pracuje bardzo wiele kobiet; często dominują one wśród załogi. Obecne, wygasające z końcem tego roku regulacje stanowią, że kobieta może przejść na emeryturę w wieku 50 lat, jeżeli 20 lat przepracowała bezpośrednio przy przeróbce; mężczyzna po 20 latach pracy w tym charakterze może przejść na emeryturę mając 55 lat, udowadniając jednak 25 lat łącznego opłacania składek ubezpieczeniowych.

Jak powiedział Łukasiewicz, nowe propozycje, które są nie do przyjęcia, mówią o podwyższeniu tego wieku dla kobiet do 55, a dla mężczyzn do 60 lat. Emerytury pomostowe, z których mieliby korzystać, to 90 proc. minimalnej emerytury. Dla innych, pokrewnych grup zawodowych nastąpiłoby wydłużenie wieku emerytalnego z 60 do 65 lat życia.

Według niego, pracownicy przeróbki po przejściu na emeryturę żyją jeszcze ok. 5-10 lat - przy średniej życia Polaka na emeryturze przekraczającej 18 lat. Jak powiedział, podniesienie progu wieku emerytalnego dla tej grupy zawodowej, pracującej w szczególnie uciążliwych warunkach, praktycznie pozbawia ją perspektyw życia na emeryturze, a proponowane niskie stawki dodatkowo zachęcają do pozostania w pracy zamiast przejścia na emeryturę pomostową.

"Domagamy się utrzymania dotychczasowych zasad nabywania i obliczania uprawnień emerytalnych dla wszystkich pracowników
przeróbki (...) oraz odrzucenia wszystkich propozycji zmian ustawowych, zmierzających do zastąpienia dotychczasowych uprawnień emerytalnych emeryturami pomostowymi, które wydłużałyby wiek emerytalny" - głosi stanowisko związków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnictwo: związki za utrzymaniem uprawnień emerytalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!