PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: wypracować kompromis, uporządkować rynek

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
30-03-2016 06:19
Górnictwo: wypracować kompromis, uporządkować rynek
Fot. PTWP (Sławomir Borewicz)

Dotychczas w górnictwie restrukturyzacja polegała głównie na likwidacji kopalń i wypychaniu pracowników - mówi wiceminister energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Grzegorz Tobiszowski.

Żeby PGG dobrze wystartowała
Grzegorz Tobiszowski zaznacza, że dotychczasowa restrukturyzacja branży ograniczała się głównie do takich właśnie działań.

Natomiast jedną z licznych kwestii, wymagających teraz rozwiązania, jest ta dotycząca firm zewnętrznych, które zaczęły wchodzić zbyt głęboko.

Na tę sprawę od dłuższego czasu zwracały uwagę górnicze związki zawodowe. Także we wnioskach z audytu przeprowadzonego w Kompanii Węglowej jest sporo uwag dotyczących tego obszaru. Jest on na tyle istotny, że ma być jeszcze badany.

Poważnym problemem, zdaniem audytorów, jest znaczący wzrost usług obcych wykonywanych w kopalniach. Zdaniem komisji, systemem zleconym należy wykonywać jedynie specjalistyczny zakres robót, natomiast roboty typowo górnicze powinny być powierzane pracownikom własnym lub alokowanym z kopalń o nadmiernym zatrudnieniu. 

Poważnym obciążeniem dla Kompanii Węglowej były w ostatnich latach usługi doradcze, które w latach 2011-2015 pochłonęły ok. 45 mln zł.

Komisja wnosi o weryfikację firm obcych pod względem przydatności i kosztów zamówień.

Komisja zaproponowała także, by Kompania Węglowa zwiększyła nadzór nad własną siecią dystrybucji węgla oraz dokładnie zbadała zapotrzebowanie rynku krajowego w poszczególnych segmentach.  Zdaniem audytorów potrzebne jest także uporządkowanie sprzedaży i odzyskanie rynku. 

Obserwuje się znaczący wzrost usług obcych oraz cykliczność i ciągłość wykonywanych w kopalniach usług przez tych samych wykonawców przez kilka lat. Zaleca się objęcie kontrolą  przez służby kontroli wewnętrznej Kompanii Węglowej zakres i celowość świadczonych usług. W przypadku robót górniczych systemem zleconym należy wykonywać jedynie specjalistyczny zakres robót, natomiast wykonawstwo pozostałych robót górniczych powierzać w miarę możliwości własnym pracownikom lub pracownikom alokowanym z kopalń o nadmiernym zatrudnieniu.

Znaczący udział w świadczeniu usług obcych mają spółki zależne Kompani Węglowej. Wartość wykonanych usług tych firm w latach 2010-2015 wynosiła ok 1,8 mld zł. Zlecanie usług do spółek zależnych odbywa się w trybie zamówień z wolnej ręki, co może powodować zlecanie usług według stawek wyższych niż rynkowe uzyskiwane w procedurach przetargowych.

KOMENTARZE (31)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 956 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP