PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: wielkie problemy z firmami zewnętrznymi

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-05-2012 11:09
Górnictwo: wielkie problemy z firmami zewnętrznymi

Popieramy zamierzenia zarządów spółek węglowych, które zapowiadają ograniczanie zleceń dla firm usługowych - mówi prezes WUG Piotr Litwa.

Funkcjonowanie firm zewnętrznych w zakładach górniczych i przyczyny niebezpiecznych zachowań pracowników w kopalniach węgla kamiennego zdominowały posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, które odbyło się 17 maja.
Pierwsze obrady w nowym składzie Komisji, powołanej przez prezesa WUG na dwuletnia kadencję, zakończyły się sformułowaniem istotnych wniosków.

Wśród nich znalazły się postulaty sformułowane przez Grupę Roboczą do spraw Górnictwa Węgla Kamiennego.

Zaproponowano wypracowanie katalogu dobrych praktyk w przeciwdziałaniu chorobom zawodowym. Zaapelowano do przedsiębiorców o przeprowadzenie kompleksowych kontroli warunków pracy w zakładach mechanicznej przeróbki węgla, w których jest zatrudnionych ok. 10 tys. osób.

- Najpierw rzetelna diagnoza, a później konsekwentne leczenie - mówił Piotr Litwa, prezes WUG. - Taka logika postępowania powinna być przestrzegana przy rozwiązywaniu problemów dotyczących wypadków przy pracy w górnictwie. Badania ankietowe przeprowadzone przez Główny Instytut Górnictwa i przez naszych pracowników w kopalniach węgla kamiennego potwierdziły wnioski, które pojawiają się w pokontrolnych i powypadkowych protokołach. Oznacza to, że coraz wyraźniej rysują się kierunki profilaktyki wypadkowej w górnictwie. Polska jest jednym z niewielu państw w świecie, w których nie ubywa chorób zawodowych. Nie możemy na to przyzwalać, przedsiębiorcy muszą podjąć działania naprawcze - podsumował Litwa.

Podczas obrad, w kontekście wypadków górniczych w ubiegłym i bieżącym roku, wskazywano na niepokojącą sytuację firm zewnętrznych, których coraz więcej pracowników jest wśród ofiar wypadków na terenie kopalń.

Przedsiębiorcy wskazywali przyczyny tej sytuacji: braki w zarządzaniu bezpieczeństwem w firmach usługowych, nie najwyższe kwalifikacje ich pracowników i słabe przygotowanie do funkcjonowania w ruchu podziemnego zakładu górniczego.

Związkowcy stwierdzali, że kłania się narzucona kopalniom procedura przetargowa, która zmusza do wybierania najtańszych, a nie najbardziej rzetelnych zleceniobiorców.

- Od 20 lat powtarzają się te same problemy z firmami usługowymi - mówił prezes Litwa. - Po katastrofie w kopalni Halemba wydawało się, że nastąpi przełamanie niedobrego trendu. Tak się jednak nie stało. Dlatego popieramy zamierzenia zarządów spółek węglowych, które zapowiadają ograniczanie zleceń dla firm usługowych. Uzasadniona jest rezygnacja z firm usługowych przy robotach typowo górniczych, takich jak zbrojenie i likwidacja ścian lub drążenie nowych wyrobisk w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego. W górnictwie podziemnym zlecanie robót ma sens firmom serwisowym i wysokospecjalistycznym.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP