PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo wchodzi w energetykę

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-03-2012 14:10
Górnictwo wchodzi w energetykę
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Spółki węglowe chcą się angażować w projekty energetyczne. Tym samym mogą sobie zapewnić zbyt surowca.

W Katowickim Holdingu Węglowym rozważają budowę małego bloku o mocy 40-60 MW. Miałby on bazować na węglu o gorszej jakości.
- Budowa elektrowni jest pomysłem w fazie wstępnych koncepcji - mówi prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Roman Łój.

Gdyby holdingowi udało się pozyskać inwestora finansowego lub branżowego, to zamierza realizować takie przedsięwzięcie w kopalni Murcki-Staszic, a potem w kopalni Mysłowice-Wesoła. Dzięki temu m.in. koszty transportu paliwa zostałyby zredukowane.

Widać więc, że w przypadku KHW powraca pomysł budowy elektrowni węglowej. Przed laty był zamysł postawienia sporej elektrowni przy byłej kopalni Niwka-Modrzejów.

Aby realizować projekty energetyczne KHW będzie musiał mieć dostęp do finansowania. Nie wiadomo jednak, czy w przypadku holdingu powiedzie się zamysł emisji obligacji.

Nie tylko Katowicki Holding Węglowy rozważa zaangażowanie się w energetykę. Spółki węglo­we mogą zainwestować ponad 4 mld zł w blo­ki ener­getycz­ne.
Największy producent węgla nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej, czyli Kompania Węglowa, zamierza zbudować z partnerem biznesowym z za­gra­ni­cy elektrownię o mocy ok. 900 megawatów.

W tej sprawie Kom­pa­nia prowadzi rozmowy z firmą z Chin oraz Ko­rei Południo­wej (KW chce wybudować elektrownię poprzez powołanie spółki celowej ze swym udziałem i partnera branżowego).

Kopalnie należące do Kompanii dostarczałyby węgiel do nowej elektrowni, której spraw­ność ma wynosić 45 proc. Kompania Węglowa chciałaby mieć w tym przedsięwzięciu 47-49 proc. udziałów. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 4 mld zł, z czego na Kompanię przypadnie ok. połowy tej kwoty.

Prąd z nowej elektrowni powinien popłynąć w 2018 roku. Będzie to elektrownia z jednym blokiem o mocy ok. 900 megawatów. - Roczne zużycie węgla przez tę elektrownię ma wynieść od 2,5 do 3,5 mln ton - mówi Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii.

Polityka inwestycyjna Kompanii zakłada, że nakłady inwestycyjne będą się zwiększać. Obecnie wynoszą one przeszło 800 mln zł rocznie.

W 2020 roku Kompania zamierza przeznaczyć na inwestycje ok. 1 mld 300, bądź 400 mln zł.

Z kolei produkująca węgiel koksowy Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczy do 2015 roku na inwestycje w energetykę przeszło 1 mld zł. JSW nabyła w 2011 roku PEC Jastrzębie. JSW zamierza m.in. wybudować blok o mocy 70 MW w elektrociepłowni Zofiówka. Dywersyfikacja działalności pozwoli JSW łatwiej przejść przez okresy dekoniunktury związane z zapaścią na rynku stali. Choć prognozy dla hutnictwa są optymistyczne, to jednak warto dywersyfikować działalność i w JSW konsekwentnie to czynią.

- Mariaż spółek węglowych z energetyką trzeba ocenić na plus - mówi portalowi wnp.pl Tomasz Konik, partner Deloitte. - Spółki węglowe, mając w swych strukturach aktywa energetyczne, będą bardziej samowystarczalne energetycznie. Poza tym będą miały zagwarantowany zbyt surowca - zaznacza Tomasz Konik.

Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP