PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: w stronę zerowej wypadkowości

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
01-10-2013 10:13
Górnictwo: w stronę zerowej wypadkowości
Fot. PTWP

W polskim górnictwie ciągle odległy jest nasz dalekosiężny cel zerowej wypadkowości w zakresie wypadków śmiertelnych i ciężkich - zaznacza Piotr Litwa, prezes WUG.

Piotr Litwa przekonuje, że ten cel jest realny do osiągnięcia, o czym przekonują wyniki programów bezpieczeństwa w innych krajach, choćby w Niemczech.
Jak wskazuje Jolanta Talarczyk, rzecznik, doradca prezesa WUG, głównymi przyczynami najcięższych górniczych wypadków są: oberwanie się skał ze stropu i ociosów, tąpnięcie, zawał, nieprzestrzeganie technologii prowadzenia robót, wykonywanie prac przy przenośnikach taśmowych przy braku zabezpieczenia stanu wyłączenia lub będących w ruchu, przebywanie pracowników w wyrobiskach podczas prowadzenia transportu, niewłaściwa organizacja pracy przy remontach, montażu maszyn, urządzeń i instalacji, przebywanie w zasięgu pracy maszyn i urządzeń, porażenie prądem elektrycznym, wykonywanie prac na wysokości przy braku zabezpieczeń przed spadnięciem.

Głównym tematem plenarnego posiedzenia Rady Ochrony Pracy jest prewencja wypadkowa prowadzona przez Wyższy Urząd Górniczy w ramach współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- W polskim górnictwie ciągle odległy jest nasz dalekosiężny cel zerowej wypadkowości w zakresie wypadków śmiertelnych i ciężkich - zaznacza Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. - O tym, że jest realny przekonują nas wyniki programów bezpieczeństwa w innych krajach, na przykład w Niemczech. Do końca bieżącego roku chcemy wypracować nowy, standardowy sposób liczenia nakładów na bezpieczeństwo pracy oraz kosztów wypadków przy pracy, który będzie można zastosować we wszystkich zakładach górniczych. To będzie kolejny krok w zmianie podejścia do niebezpiecznych zdarzeń w górnictwie – podsumowuje Piotr Litwa, prezes WUG.

Podczas posiedzenia ROP zwracano uwagę na konieczność poprawy warunków pracy i ochrony zdrowia wszystkich zatrudnionych w przemyśle wydobywczym, w tym pracowników firm usługowych.

W trakcie obrad przytaczano m.in. dane GUS, które obrazują stan bhp w gospodarce narodowej.

W polskim górnictwie podziemnym, zatrudniającym w 2012 roku ponad 120 tysięcy osób, odnotowano blisko 2700 wypadków przy pracy.

Znacznie mniej niż w przetwórstwie, w którym było ponad 30 tysięcy poszkodowanych, a także w handlu z ponad 11 tysięcy poszkodowanych w wypadkach, w budownictwie z ponad 8 tysiącami i transporcie z ponad 6 tysiącami.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP