Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo w stronę prywatyzacji

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-06-2010 12:20
Górnictwo w stronę prywatyzacji

Jeżeli nie zostaną zrealizowane niezbędne inwestycje w polskim górnictwie, to za dziesięć, piętnaście lat stanie się ono schyłkowe - alarmuje portal wnp.pl.

Do pozyskania niezbędnych środków na inwestycje (szacuje się, że do 2015 roku polskie górnictwo powinno zainwestować ok. 20 mld zł) potrzebna jest prywatyzacja sektora węglowego.
Do prywatyzacji poprzez giełdę przygotowuje się Jastrzębska Spółka Węglowa. Produkuje ona węgiel koksowy, który ulega dużym wahaniom koniunkturalnym. Stąd w roku 2009, kiedy mieliśmy do czynienia z zapaścią w hutnictwie, Jastrzębska Spółka Węglowa odnotowała stratę w wysokości 340 mln zł.

- Obecnie jest już lepiej, odnotowaliśmy ok. 200 mln zł zysku po czterech miesiącach 2010 roku - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl prezes zarządu JSW Jarosław Zagórowski. - Obawiam się jednak, że będą wahania koniunktury w latach przyszłych. Zamierzamy uzmienniać jak najwięcej kosztów stałych, by móc reagować elastycznie na potrzeby rynku.

Jastrzębska Spółka Węglowa po włączeniu do niej Kombinatu Koksochemicznego Zabrze będzie kontrolować ok. 42 proc. rynku koksu w Polsce. Obecnie przygotowywana jest strategia finansowania rozwoju dla grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Sądzę, że Jastrzębska Spółka Węglowa będzie mogła pozyskać z giełdy ok. 3-3,5 mld zł, przy założeniu, że pakiet kontrolny spółki pozostanie pod kontrolą Skarbu Państwa - zaznacza prezes Zagórowski. JSW przygotowuje się do prywatyzacji poprzez giełdę. Przygotowania te mają sprawić, by JSW była gotowa do debiutu giełdowego w 2012 roku.

Spółka musi inwestować, by wydłużyć żywotność swych kopalń, a co za tym idzie, by zapewnić ludziom miejsca pracy w bardziej odległej perspektywie niż najbliższe dziesięć, piętnaście lat.

- W Polsce potrzeba ok. 40 mln ton węgla energetycznego rocznie na potrzeby energetyki w ciągu najbliższych 30-40 lat - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Alternatywy dla węgla nie ma. Należy więc budować nowoczesne zakłady górnicze. Pieniądze na niezbędne inwestycje mogą pochodzić z prywatyzacji poprzez giełdę, bo na budżet państwa nie ma co liczyć.

Warto tu dodać, że banki nadal nieufnie spoglądają na górnictwo. Innych barier również nie brakuje. Nigdzie na świecie nie ma podatku od wyrobisk górniczych, ponadto VAT na węgiel w Polsce, wynoszący 22 proc., jest najwyższy w Europie.

- Spółki węglowe mają wiele do zrobienia, by zwiększyć swą wartość przed prywatyzacją - zaznacza Wiktor Namysł, Partner McKinsey&Company Poland. Ważna też jego zdaniem pozostaje kwestia stabilności popytu na węgiel w latach kolejnych. W przypadku węgla energetycznego ta stabilność jest większa. Natomiast w przypadku węgla koksowego, przy zapaści na rynku stali, spadek popytu może być dużo większy i dużo bardziej dotkliwy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP