Górnictwo w Polsce nie jest dotowane

Górnictwo w Polsce nie jest dotowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Górnictwo węgla energetycznego powinno być powiązane z energetyką zawodową na przykład w formie grupy kapitałowej - mówi Henryk Nakonieczny, w latach 1998-2003 przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność", od 1996 r. przedstawiciel NSZZ "Solidarność" w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

- Górnictwo węgla energetycznego (węgiel taki jest wydobywany przez Katowicki Holding Węglowy i Kompanię Węglową) powinno być powiązane z energetyką zawodową na przykład w formie grupy kapitałowej i wtedy można mówić o upublicznieniu akcji takich przedsiębiorstw, z pozostawieniem większościowych udziałów Skarbowi Państwa ze względu na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Taki podmiot byłby na tyle silny, że mógłby konkurować na międzynarodowym rynku energii i paliw - twierdzi Nakonieczny w wywiadzie dla tygodnika "Najwyższy CZAS!".

Jego zdaniem nie doszłoby do powstania monopolu w tej gałęzi przemysłu, ponieważ po pierwsze, mamy europejski otwarty rynek energii, czyli mamy dostęp trzeciej strony do energii. Po drugie, mówiąc o energii, trzeba uwzględnić także rynek paliw, więc nie ma mowy tutaj o monopolu. Należy pamiętać, że w produkcji energii elektrycznej energia produkowana z węgla kamiennego stanowi aktualnie niecałe 40%.

Nakonieczny uważa, że celem jest produkcja energii, a nie wydobycie i handel węglem. Podobnie jeśli chodzi o węgiel koksujący (Jastrzębska Spółka Węglowa), są naturalne związki między kopalniani wydobywającymi ten węgiel a koksowniami i hutami stali. Dlatego też powinien powstać jeden silny podmiot, który mógłby zostać sprywatyzowany przez giełdę, już bez konieczności większościowego udziału Skarbu Państwa.

- Górnictwo w Polsce nie jest dotowane. Aktualnie budżet dopłaca jedynie do procesu likwidacji kopalń z uwagi na wcześniej podjęte decyzje przez właściciela, więc musi ponieść tego konsekwencje. Musimy pamiętać, że nie żyjemy tylko w Polsce. W Europie na przykład w Niemczech górnictwo jest dotowane, a w Anglii nawet dotuje się prywatne kopalnie. Należy mieć na uwadze, że z tym węglem musimy konkurować. W Rosji dotuje się pośrednio węgiel poprzez niskie płace i dotowanie transportu. Być może na przestrzeni kolejnych lat będzie konieczność dotowania polskiego górnictwa, aby utrzymać niską cenę energii - mówi Nakonieczny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!