Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: ucieczką spod topora stopniowa likwidacja kopalń?

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
22-08-2016 06:27 |  aktualizacja: 25-08-2016 11:34
Górnictwo: ucieczką spod topora stopniowa likwidacja kopalń?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej chce, by kopalnia Krupiński trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca stycznia 2017 roku. Do SRK ma też przejść Jas-Mos. W Polskiej Grupie Górniczej dano szansę kopalni Sośnica. Do końca stycznia 2017 musi ona jednak uzyskać dodatni wynik finansowy. Jeżeli nie, to na koniec 2017 roku też przejdzie do SRK.

Czy Sośnica da sobie radę?
Jak wiadomo, z kopalnią Sośnica było sporo zamieszania, trzeba było trudnych, żmudnych rozmów, by wypracować ostateczne ustalenia.

Po wielu godzinach negocjacji zarząd Polskiej Grupy Górniczej zdołał osiągnąć porozumienie ze stroną społeczną w sprawie przyszłości Sośnicy. W sprawę tej kopalni zaangażowani byli minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiodącym założeniem porozumienia jest osiągnięcie przez kopalnię rentowności. W najbliższym czasie w Sośnicy mają zostać uzbrojone i uruchomione dwie ściany.

Ustalenia są takie, że do końca stycznia 2017 roku kopalnia ma uzyskać dodatni wynik finansowy. Jeżeli tak się stanie, to Sośnica nadal będzie mogła funkcjonować w strukturach Polskiej Grupy Górniczej. Jeśli natomiast nie, to z końcem 2017 roku trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.   

Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej zaznaczył, że dzięki osiągniętemu  porozumieniu kopalnia Sośnica nie będzie obciążała wyniku finansowego całej Polskiej Grupy Górniczej.

Szef PGG wskazał, że szukano optymalnego rozwiązania. Takiego, które nie byłoby zagrożeniem dla finansów całej spółki.

- Uzbrajamy dwie ściany, a do czasu oceny postępów w wynikach kopalni nie będziemy prowadzić innych inwestycji przygotowawczych. Pozwoli to znacznie obniżyć koszty - zaznaczył Tomasz Rogala, prezes PGG.

Należy przypomnieć, że strony potrzebowały czterech tur rozmów. Z tego dwie rundy negocjacji przeprowadzono na szczeblu zakładowym - z udziałem związkowców, dyrekcji oraz zarządu PGG, natomiast dwie pozostałe, w których uczestniczyli minister energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski na szczeblu spółki.

Przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność PGG Sp. z o.o. Bogusław Hutek podkreślił, że przyjęte ustalenia stanowią wariant kompromisowy.

- Godząc się na przeniesienie Sośnicy do SRK, przyłożylibyśmy rękę do złamania porozumienia z 19 kwietnia bieżącego roku, gdzie jasno i wyraźnie zostało zapisane, że Polską Grupę Górniczą tworzy 11 kopalń i 4 zakłady specjalistyczne. Wtedy też uzgodniliśmy, że jakiekolwiek kroki restrukturyzacyjne będą uzależnione od dalszych spadków cen węgla. Na razie jednak ceny węgla w portach ARA systematycznie rosną: z niecałych 45 dolarów w lutym do ponad 60 dolarów w sierpniu, więc dla nas od początku nie było pola do dyskusji o dalszej restrukturyzacji. Zarząd z kolei przekonywał, że Sośnica jest zakładem "trwale nierentownym", który i tak trzeba będzie zamknąć. Po gorącej dyskusji z udziałem panów ministrów wspólnie jednak uznaliśmy, że należy dać tej kopalni szansę, zazbroić dwie już rozcięte ściany, a potem rozpocząć ich eksploatację, by do końca stycznia przekonać się, czy zakład ma szanse stać się rentownym - zaznaczył przewodniczący Solidarności w PGG, cytowany w portalu górniczej Solidarności.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (30)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 007 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP