Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: trudne czasy dopiero przed nami

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
14-12-2015 17:32

W trakcie konferencji Górnictwo 2015 zorganizowanej 14 grudnia przez Grupę PTWP, wydawcę m.in. miesięcznika Nowy Przemysł i portalu wnp.pl przeważały minorowe nastroje - związane przede wszystkim z przedłużającą się dekoniunkturą na węglowym rynku i brakiem możliwości wzrostu cen węgla w kolejnych miesiącach.

Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wskazał, że produkcja węgla wyniosła w trakcie dziesięciu miesięcy tego roku 59 mln ton.
W analogicznym okresie 2014 roku było to 60,3 mln ton. W całym roku 2015 to wydobycie wyniesie ok. 71 mln ton.

W tym okresie górnictwo odnotowało ok. 1 mld 600 mln zł straty.  Zobowiązania górnictwa na koniec października br. wyniosły około 14,3 mld zł.

W samym miesiącu październiku branża odnotowała zysk. Jak wskazał Henryk Paszcza, łącznie krajowi producenci węgla w październiku 2015 roku wydobyli 6,8 mln ton węgla, natomiast sprzedaż w październiku wyniosła 7 mln ton. Czytaj także:
Górnictwo w październiku zanotowało zysk!


Na przykopalnianych zwałach na koniec października tego roku zalegało 5,9 mln ton węgla. Sporo przy kopalniach Kompanii Węglowej, z czego znaczna część jest już sprzedana, a cześć jest pod zastaw bankowy.

Sprzedaż węgla energetycznego od stycznia do końca października br. wyniosła 48,1 mln ton. Do energetyki zawodowej sprzedano 28,7 mln ton. Sprzedaż węgla ogółem za 10 miesięcy br. wyniosła 60,4 mln ton, podczas gdy rok wcześniej było to 57,4 mln ton.

Sprzedaż na rynku krajowym wyniosła 52,6 mln ton, natomiast na eksport sprzedano 7,8 mln ton. Szacuje się, że w całym roku 2015 sprzedaż wyniesie ok. 74 mln ton węgla.

Średnia cena sprzedaży węgla koksowego w okresie pierwszych 10 miesięcy br. wyniosła 376,61 zł na tonie (z czego 380,64 zł na tonie w kraju i 360,14 zł na tonie w eksporcie), natomiast energetycznego 234,67 zł - z tego 239,26 zł na tonie w kraju i 199,94 w sprzedaży eksportowej.

- Zatrudnienie w górnictwie na koniec października br. wyniosło ok. 94 tys. osób - zaznaczył dyrektor Henryk Paszcza.

- Po mojemu dopóki jest import węgla do Polski, nie ma problemu nadprodukcji - zaznaczył Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. I wskazał, że głos z konferencji klimatycznej w Paryżu daje oddech górnictwu, w tym górnictwu w Polsce.

- Ważna jest legislacja - podkreślił Jerzy Markowski. - Nie będę się upominał o obniżenie VAT-u na węgiel. Natomiast są inne narzędzia w rękach państwa, które można użyć. Tyle że choćbyśmy nie wiadomo jakich narzędzi używali, to dopóki nie opanujemy sytuacji w samych kopalniach, to trudno będzie o lepszą sytuację. Przykładowo kiedy jedna z kopalń wydobywa na dobę 3 tys. ton węgla i 7 tys. ton kamienia, to nie będzie dobrze. Inna kopalnia zatrudniała 3,5 tys. ludzi i przez cztery miesiące nie miała żadnej czynnej ściany.  W kopalni Silesia kapitał inwestora poszedł na modernizację kopalni. Ale inne kopalnie nie mają kapitału - zaznaczył Markowski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP