PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo szczególnie obarczone ryzykami

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-03-2015 10:25
Górnictwo szczególnie obarczone ryzykami
fot. Andrzej Wawok

Projekty górnicze, szczególnie w Polsce, obarczone są dodatkowymi ryzykami. Można te ryzyka starać się zdefiniować, jednak nie da się ich dokładnie przewidzieć oraz wycenić.

W 2014 roku sektor górnictwa węgla kamiennego odnotował stratę na poziomie przeszło 1,3 mld zł. Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu wskazuje, że w ubiegłym roku rodzime kopalnie zdołały wydobyć 72,5 mln ton węgla.
Z tego 60,2 mln ton przypadło na węgiel energetyczny, natomiast 12,3 mln ton na węgiel koksowy. W roku 2013 wydobycie było wyższe i wyniosło 76,5 mln ton.

- Wyniki przedstawione przez Agencję Rozwoju Przemysłu dowodzą temu, że rzeczywistość jest bezlitosna - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Wydaje mi się, że popełniamy aktualnie pewien błąd w podejściu do górnictwa, zajmując się wyłącznie inżynierią finansową, czyli przetrwaniem, a nie zajmujemy się zarabianiem pieniędzy. To znaczy wyjściem z katastrofalnej sytuacji technicznej sektora. Bez względu na to, jaką sektor ma finansową zdolność do realizacji planu poprawy sytuacji technicznej sektora, to trzeba go jednak zdefiniować. Chociażby po to, żeby mieć o czym rozmawiać z potencjalnymi inwestorami. Każdy inwestor zadaje bowiem to samo pytanie: co proponujecie robić, żebym ja nie tracił pieniędzy, skoro mam wejść w ten interes - podkreśla Jerzy Markowski.

I dodaje, że to jest typowe podejście i bardzo racjonalne - nie tylko w przypadku projektów górniczych, ale dotyczące każdego rodzaju inwestowania.

- Jednak projekty górnicze, zwłaszcza w Polsce, obarczone są jeszcze dodatkowymi ryzykami, które można zdefiniować, ale nie da się ich przewidzieć, a zwłaszcza wycenić - podkreśla Jerzy Markowski. - Chodzi mianowicie o stanowiska samorządów lokalnych, stanowiska związków zawodowych oraz zachowania legislacyjne właściciela.

Według Jerzego Markowskiego w tych trzech obszarach musi powstać wspólna doktryna.

- Albo umawiamy się pomagać, albo będziemy nadal przeszkadzać - zaznacza Jerzy Markowski. - A wtedy pogódźmy się z tym, że jest to koniec państwowego polskiego górnictwa. I pogódźmy się z tym, że otwieramy szerzej polski rynek na importowany węgiel na najbliższych 30-40 lat - podkreśla Jerzy Markowski.

W 2014 roku sprzedaż węgla wyniosła 70,3 mln ton. Najwięcej węgla wyeksportowaliśmy do Czech, bo 2,4 mln ton, z kolei na rynek niemiecki sprzedaliśmy tylko 2,2 mln ton.

Polska pozostaje importerem węgla netto. W 2014 roku ogółem ulokowaliśmy na rynkach zagranicznych 8,3 mln ton węgla, przy imporcie tego surowca na poziomie 10,3 mln ton. Najwięcej, bo 6,5 mln ton trafiło na nasz rynek węgla z Rosji.

W roku 2014 spółki węglowe przeznaczyły na inwestycje zaledwie przeszło 3 mld zł. To ponad 400 mln zł mniej niż w roku 2013.

W poprzednich latach mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen węgla. To właśnie dzięki niemu rodzime spółki węglowe mogły utrzymać rentowność. Przy wysokich cenach węgla były też w stanie regulować zobowiązania, których regulowanie stało się dla nich w okresie dekoniunktury i niższych cen surowca wielkim problemem.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP