PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo potrzebuje permanentnej restrukturyzacji

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
21-10-2013 05:35

Zarządy spółek węglowych muszą prowadzić permanentną restrukturyzację i muszą redukować koszty działalności. Bez tego polskie górnictwo może nie przetrwać - wskazywano podczas panelu "Górnictwo i energetyka - razem czy osobno?", jaki odbył się podczas X Kongres Nowego Przemysłu.

- Mamy trudne czasy dla górnictwa. Mamy do czynienia ze spadkiem cen węgla, brakiem jakichkolwiek narzędzi ochrony europejskiego rynku węglowego, mamy do czynienia również z niskim zapotrzebowania na energię, co rzutuje na niskie ceny energii elektrycznej i ceny węgla na naszym rynku – podkreślał Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w latach 1997-2001.
Jak zaznaczył, przyszłość polskiego górnictwa leży w rękach zarządów spółek. Jego zdaniem zarządy spółek muszą prowadzić permanentną restrukturyzację i muszą redukować koszty działalności. Janusz Steinhoff wskazał jednak, że redukcja kosztów nie może dotyczyć kwestii bezpieczeństwa pracy, ponieważ te zagadnienia muszą być traktowane priorytetowo.

Przypominał, że pogarszają się warunki górniczo-geologiczne w polskich kopalniach, którym jest coraz trudniej podołać konkurencji zewnętrznej, gdzie warunki górniczo-geologiczne są zupełnie inne, co rzutuje na koszty wydobycia.

- Myśląc o przyszłości górnictwa trzeba mieć świadomość z jednej strony permanentnej restrukturyzacji spółek, likwidacji trwale nierentownych kopalń i inwestycji w pola, gdzie koszty wydobycia są konkurencyjne. Trzeba również mieć świadomość konieczności bliższych związków górnictwa z elektroenergetyką. Trzeba wyjść z założenia, że kopalnie węgla kamiennego w istotnym stopniu są zakładami nawęglania elektrowni, że produktem finalnym jest energia elektryczna. Dlatego też pomysł, aby budować elektrownię o mocy 1000 MW na terenie byłej kopalni Czeczott przez Kompanię Węglową oceniam jako racjonalny – mówił Janusz Steinhoff.

Pojawiła się też koncepcja bardziej ścisłych, kapitałowych, związków górnictwa z energetyką. Według Steinhoffa są to koncepcje, które trzeba bardzo precyzyjnie przeanalizować.

Złe sygnały

Jego zdaniem najistotniejszym zadaniem stojącym obecnie przed polskim górnictwem jest doprowadzenie w jak najszybszym czasie do rentowności Kompanii Węglowej.

- Strata KW za pierwsze półrocze 2013 r. w wysokości blisko 300 mln zł jest sygnałem, że zaniedbano tam procesy restrukturyzacyjne i doprowadzono do nadmiernej produkcji trudno sprzedawalnego węgla, czego dowodem jest blisko 6 mln ton na zwałach. Nieracjonalne jest w przypadku KW także zwiększenie udziału płac w kosztach działalności. Takich zjawisk w przyszłości trzeba uniknąć – podpowiadał Janusz Steinhoff.

KOMENTARZE (19)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP