Górnictwo: płacz nad importem

Górnictwo: płacz nad importem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wydobycie będzie się kurczyć, a import węgla rosnąć - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Dostawcy z zagranicy widzą coraz większą możliwość ulokowania na polskim rynku swego węgla, oferują przez to coraz bardziej korzystne ceny.

Zdolność importowa stale się zwiększa.

- Inwestujemy w polskie porty, w Szczecinie i w Świnoujściu, tworzymy bazę przeładunkową, a około 80 proc. naszych przewozów związanych jest właśnie z górnictwem - ocenia Christoph Wolff, członek zarządu DB Schenker. Firma ta za cel postawiła sobie utworzenie europejskiej sieci logistycznej w zakresie przewozów kolejowych i samochodowych.

- Niestety nie poczyniono w naszym górnictwie istotnych inwestycji, więc wydobycie będzie się kurczyć, a import węgla rosnąć - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. Jego zdaniem ta tendencja będzie się nasilać.

Utraconego rynku raczej nie odzyskamy, bo miejsce na nim zajmą inni producenci. - Wychodzimy powoli z kryzysu i zapotrzebowanie na węgiel będzie wzrastać - podkreśla Markowski. - Także import węgla do Polski będzie coraz to większy. W 2010 roku może on wynieść 12 mln ton.

Przez niemożność zwiększenia wydobycia polskie górnictwo nie zarobi na eksporcie węgla. Niewiele ponad siedem milionów ton węgla sprzedanego za granicę to zapewne wszystko, na co będzie nas stać.

Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnictwo: płacz nad importem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!