Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo na równi pochyłej

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
04-10-2012 05:55
Górnictwo na równi pochyłej
fot. PTWP

W obecnym kształcie sektor węglowy będzie tracił na znaczeniu. Na razie nie widać pomysłów na tę branżę, jak i na cały sektor paliwowo-energetyczny.

Sporo problemów występuje na linii samorządy-górnictwo. Samorządy chcą, by prawo było przejrzyste i klarowne. Również górnictwo tego chce. W przeciwnym razie dochodzić będzie do sporów, jak to było w przypadku podatku od wyrobisk górniczych.
- Chodzi o 90 mln zł z tytułu podatku od wyrobisk górniczych, gdybyśmy mieli zwrócić te środki, byłby to wielki problem dla miasta - zaznacza Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

W mieście tym bezrobocie wynosi 8 procent. Podobnie w Rudzie Śląskiej. Z kolei w Sosnowcu, gdzie węgiel wydobywa tylko jedna kopalnia Kazimierz-Juliusz bezrobocie wynosi 13 proc., natomiast w Bytomiu 18,6 proc.

- Pracodawcy górniczy muszą zrozumieć uwarunkowania, w jakich działają samorządy - mówi wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. - Kiedy w latach 90-tych ubiegłego wieku zamykano kopalnię Żory, bezrobocie w mieście wzrosło do ponad 40 procent. Należy we wzajemnych relacjach kierować się przyszłością gminy i jej mieszkańców.

Obecnie górnictwo działa na mniejszą skalę, wydobywa zaledwie ok. 75 mln ton węgla rocznie.

Kiedy tworzono w 1993 roku pierwsze spółki węglowe, branża nie miała problemów z uzgadnianiem planów ruchu kopalń, czy też załatwianiem innych spraw formalnoprawnych.

Problemy były natomiast z regulowaniem danin publicznoprawnych. Wtedy 90 procent z nich nie było regulowanych. Dziś sytuacja jest zupełnie odmienna. Zobowiązania spółek węglowych są realizowane na bieżąco. Górnictwo to nadal znaczący pracodawca i płatnik podatków.
Nie wszędzie współpraca samorządów z górnictwem układa się poprawnie.

- Są gminy, które nie chcą u siebie górnictwa, albo takie, które patrzą na nas, jak tylko i wyłącznie dostawcę pieniędzy - ocenia Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Nie ma dziś kryteriów procedowania nad koncesjami, ale jak trzeba czekać 8 lat, to o czym tu mówić. Polityka Unii Europejskiej jest polityką dekarbonizacji. Unia przykłada tę samą miarę do wszystkich państw, a nie bierze pod uwagę ich specyfiki.

Zdaniem prezesa Zagórowskiego górnictwo może być siłą napędową nie tylko śląskiej, ale i polskiej gospodarki. Tak jest na przykład w Kanadzie, RPA czy Kazachstanie.

- Górnictwo ma dwie strony medalu. Z jednej strony są to szkody górnicze, a z drugiej nowoczesne firmy i nowoczesne technologie - zaznacza prezes Zagórowski. - Podejście UE pewnie się zmieni, kiedy ludzie w krajach Unii będą tracić pracę.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP