Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo na plusie - nadgania inwestycje i zmarnowany czas

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-12-2011 12:09
Górnictwo na plusie - nadgania inwestycje i zmarnowany czas
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Koniunktura na węgiel i wysokie ceny przełożyły się na dobre wyniki górnictwa mimo spadku wydobycia. Dzięki temu można nieco nadgonić inwestycje i nadrobić stracony czas.

Wyniki są naprawdę niezłe. Najlepsze odnotowała po trzech kwartałach tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa, która wydobywa węgiel koksowy.
Mimo pewnego spowolnienia na rynku węgla koksowego i koksu osiągnęła po dziewięciu miesiącach zysk netto na poziomie 1,1 mld zł.

JSW realizuje inwestycje, w przyszłym roku przeznaczy na nie grubo ponad 1 mld zł. Ważne jest m.in. przygotowanie frontu robót.

W roku 2011 wydobycie JSW powinno wynieść ok. 12 mln 600 tys. ton węgla. JSW nie zdoła w tym roku wypełnić założeń Planu Techniczno-Ekonomicznego w zakresie wydobycia. W roku 2012 to wydobycie ma być o 1 mln ton wyższe.

- Natomiast docelowo wydobycie roczne w kopalniach JSW ma się kształtować na poziomie ok. 14 mln ton - mówi portalowi wnp.pl prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Największa górnicza spółka, czyli Kompania Węglowa, osiągnęła po trzech kwartałach 2011 roku 439 mln zł zysku netto. To najlepszy wynik w historii spółki. Cały rok 2011 KW może zakończyć wynikiem ok. 500 mln zł zysku netto.

Kompania też wydobyła mniej, niż zakładała, ale zdołała sprzedać więcej węgla niż zdołała wydobyć przez trzy kwartały. Nabywców znalazł bowiem węgiel zalegający na zwałach. Od 1 stycznia 2012 roku Kompania Węglowa będzie funkcjonować w nowej strukturze organizacyjnej. Zlikwidowane zostaną centra wydobywcze, czyli szczebel pośredni.

Kompania chce zwiększać wydobycie - z ok. 40 do 43 mln ton w perspektywie najbliższych lat. Nadal w Kompanii myślą o wejściu na giełdę. Oczywiście czas debiutu giełdowego będzie zależeć od decyzji właściciela. Może on nastąpić szybciej niż dotąd zakładano, a więc jeszcze przed rokiem 2015. Ta data wzięła się stąd, że do tego czasu Kompania będzie spłacała stare długi, przejęte po dawnych spółkach węglowych.

- To jednak nie oznacza, że przed 2015 rokiem debiut giełdowy nie mógłby nastąpić - mówi Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej.

Kompania być może wyemituje obligacje zamienne na akcje. Gdyby tak się stało, określałoby to termin upublicznienia, bowiem wejście na giełdę musiałoby nastąpić w ciągu najdalej dwóch lat od takiej emisji. Emisja obligacji zamiennych na akcje nie jest jednak przesądzona.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP