Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: na coś się trzeba zdecydować

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-06-2013 09:34
Górnictwo: na coś się trzeba zdecydować
Fot. Fotolia

Mówiąc o górnictwie i znaczeniu tego sektora dla energetyki i całej gospodarki, trzeba też uwzględniać firmy pracujące na rzecz sektora węglowego.

Wiadomo, że likwidacja kopalń byłaby ciosem dla wielu firm kooperujących z górnictwem. Przykładem pokazującym, że można w Polsce rozwijać kopalnie jest Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia.
Czesi realizują program inwestycyjny w Silesii, którą Kompania Węglowa by zlikwidowała, gdyby nie znalazł się nabywaca.

Niedawno Famur zakończył produkcję drugiego kompleksu ścianowego przeznaczonego do pracy w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia.

Pierwszy z zakupionych przez PG Silesia kompleksów pracuje w kopalni od czasu wznowienia przez nią wydobycia, tj. od kwietnia 2012 roku.

Kolejny zestaw maszyn i urządzeń ścianowych Famuru ma znacznie zwiększyć efektywność wydobycia w Silesii.

- Nabycie pierwszego z kompleksów ścianowych Famuru było bardzo dobrą inwestycją, jego praca przynosi kopalni wymierne efekty - ocenia Michal Heřman, prezes zarządu PG Silesia. - Wierzymy, że możemy dostarczać jednocześnie tani i wysokokaloryczny węgiel, a nowy kompleks Famuru w istotny sposób pomoże nam zrealizować te założenia - zaznacza Michal Heřman.

A zatem można. Spółki węglowe mogłyby się rozwijać i realizować konkretne elementy strategii państwa pod warunkiem, że takowa by istniała.

Jak na razie są doraźne działania, które nie składają się w całość. Może gaz z łupków, może wybudujemy elektrownię atomową? Może, tylko kiedy?

Wprawdzie są deklaracje, że mają się rozpędzić prace nad weryfikacją Polityki energetycznej Polski do 2030 roku.

Ale już nie brak opinii, że nikt nie chce się za to energicznie wziąć, bo szybciutko pojawią się grupy tych, którzy uznają, że zostali przy tej weryfikacji skrzywdzeni. Jednak nie ma wyjścia - jakieś priorytety trzeba postawić i na coś się zdecydować.

- Musimy do końca roku poddać weryfikacji Politykę energetyczną - zaznacza Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa resortu gospodarki. - Jeśli chodzi o Strategię dla górnictwa do roku 2015, to podjęliśmy już działania mające na celu opracowanie materiału, który byłby dyskutowany z producentami węgla i ze stroną społeczną.

Bez spójnej strategii państwa trudno myśleć o rozwoju własnych aktywów węglowych i zapewnieniu sobie w dłuższej perspektywie bezpieczeństwa energetycznego.

Zapewne powyższe problemy zostaną poruszone w trakcie najbliższego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, które - o czym jako pierwszy informował portal wnp.pl - odbędą się 4 czerwca w Warszawie.

Warto, oprócz omówienia bieżącej sytuacji spółek węglowych, skoncentrować się na kierunkach, w jakich podążać będzie branża w następnych latach.

Trzeba wskazać kierunek i konsekwentnie go realizować. Na razie słychać, że niewykluczone są ściślejsze powiązania z energetyką, czy prywatyzacja. Ale o tym, bez konkretów, słyszymy od lat.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP