Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: młodzi pracownicy narażeni na wypadki

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-11-2011 12:11

Młodzi pracownicy od lat są jedną z najliczniejszych grup wśród ofiar wypadków przy pracy. Stąd trzeba ich zapoznawać z zasadami bhp.

Stąd coraz częściej szkoleniowcy postulują, by zasady bhp przekazywać młodzieży przed rozpoczęciem pierwszej pracy.
Kierownictwo Wyższego Urzędu Górniczego we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy stara się pozytywnie reagować na każdą inicjatywę, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie.

I tak 18 listopada w siedzibie WUG odbył się finał I Wojewódzkiego Konkursu BHP dla uczniów kształcących się w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej i technik górnictwa podziemnego - pod hasłem „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”.

Pierwsze miejsce zdobył ZSZ z Wodzisławia Śląskiego w składzie Rafał Kucza i Mateusz Parzych, drugie miejsce w konkursie wywalczyli uczniowie z ZS w Libiążu - Mateusz Chwała i Stanisław Wełna, trzecie miejsce przypadło uczniom z ZSP w Ornontowicach Krzysztofowi Krymerowi oraz Mariuszowi Wojtanowiczowi.

Wyróżnienia przyznano uczniom: Gracjanowi Gross i Robertowi Piecha z ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowic, Adamowi Kocurowi i Mateuszowi Kulij z ZSP 3 z Rudy Śląskiej oraz Adamowi Wybrańczyk i Dawidowi Wyciślik z ZS nr 2 w Katowicach.
W pierwszym etapie konkursu BHP uczestniczyli uczniowie 21 szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego.

Musieli wykazać się wiedzą nie tylko z zakresu prawa pracy i bhp, ale także udzielania pierwszej pomocy. Pytania dotyczyły m.in. postępowania w razie oparzeń pracownika, postępowania w sytuacjach awaryjnych pod ziemią, podpisywania umów o pracę.

Do finału zakwalifikowano dwuosobowe drużyny reprezentujące sześć szkół z Ornontowic, Wodzisławia Śląskiego, Katowic, Libiąża, Pawłowic, Rudy Śląskiej.

O lokatach finalistów zadecydował pisemny test z zakresu bhp oraz prawa pracy przygotowany przez przedstawicieli oświaty oraz PIP. Wśród nagród czekających na zwycięzców jest m.in. dwuosobowa wycieczka do Brukseli.

W tym samym dniu odbyło się również ogłoszenie wyników konkursu plastycznego na plakat pt.„Bezpieczeństwo pracy w górnictwie”. Konkurs plastyczny również był adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych - przyszłych pracowników górnictwa.

Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele organizatorów oraz fundatorów nagród, oceniając prace uczestników brało pod uwagę walory plastyczne plakatów oraz pomysłowość proponowanych haseł.

Pierwsze miejsce w konkursie przyznano Damianowi Kuźnikowi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach. Przyznano także równorzędne dwa drugie miejsca dla Jakuba Krawczyka i Rafała Cieślińskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Ornontowic oraz Łukasza Pająka i Pawła Szczerbo z Zespołu Szkół w Libiążu.

Organizatorami obu konkursów jest Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach oraz Wyższy Urząd Górniczy, przy współpracy śląskiego Kuratorium Oświaty.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP