Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: kto zapłaci za wielki grzech zaniechania?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-03-2015 11:54 |  aktualizacja: 25-03-2015 10:06
Górnictwo: kto zapłaci za wielki grzech zaniechania?
fot. Andrzej Wawo

Od roku 2012 bito na alarm, wskazywano, że potrzeba konkretnych działań w górnictwie. Pod koniec roku 2013 firma Roland Berger sporządziła raport dotyczący spółek węglowych ulokowanych na Śląsku. Jednak działań naprawczych nie podjęto.

Doraźnych działań wątpliwa moc
- Mimo opracowania przez firmę Roland Berger pod koniec 2013 raportu o sytuacji w śląskim górnictwie i jej przyczynach nie podjęto żadnych działań naprawczych dla usunięcia tych przyczyn i przeciwdziałaniu dalszemu pogarszaniu się zaistniałej sytuacji - podkreśla Jacek Korski, były wiceprezes Kompanii Węglowej i były koordynator prac zarządu tej spółki. - Spektakularne akcje protestacyjne doprowadzały do zmian w składach zarządów spółek węglowych i podpisywania kolejnych porozumień, których podstawowym celem jest doraźne przywracanie spokoju społecznego.

Według Jacka Korskiego zamiast pogłębionej diagnozy i analizy źródeł oraz przyczyn złej sytuacji śląskich spółek węglowych, politycy przyjęli ocenę sytuacji przedstawioną przez liderów związkowych.

- Istotne było „lanie oliwy na wzburzone fale” - mówi Jacek Korski. - Zapomniano jednak, bądź zaakceptowano wiedzę, że „fale
uspokajają się do czasu wyczerpania zapasów oliwy”.

W 2013 roku w spółkach węglowych przez cztery miesiące pracowali specjaliści z firmy Roland Berger Strategy Consultants. Mieli oni za zadanie zdiagnozować sytuację śląskich spółek węglowych oraz wypracować dla nich rekomendacje.

Jedną z kluczowych kwestii miało być m.in. dostosowanie produkcji węgla energetycznego do popytu, szacując ówczesną nadpodaż na około 10 mln ton.

Roland Berger wskazywało wtedy, że redukcja potencjału wydobywczego powinna być prowadzona w sposób racjonalny. Chodziło o zrezygnowanie z wydobycia w nieopłacalnych miejscach i zwiększanie go tam, gdzie koszty są najniższe. Dotyczyła ta uwaga głównie Kompanii Węglowej oraz Katowickiego Holdingu Węglowego.

Przedstawiciele Roland Berger zaznaczali, że mimo spodziewanego w kolejnych latach wzrostu zużycia energii elektrycznej, udział węgla kamiennego w krajowym miksie energetycznym maleje i dalej będzie malał.

Wskazywali, że im więcej energii z odnawialnych źródeł, biomasy spalanej wraz z węglem, a także im wiecej inwestycji w sektorze węgla brunatnego - tym mniej potrzeba będzie węgla ze śląskich kopalń. Wskazywali również, że popyt ograniczy wymiana przestarzałych bloków węglowych w energetyce na bardziej efektywne bloki węglowe.

KOMENTARZE (34)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP