Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: kosztowy zawrót głowy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
19-11-2012 11:11
Górnictwo: kosztowy zawrót głowy
Fot. PTWP (Maciej Kwaśniewski)

Rok 2013 będzie rokiem weryfikacji dla górnictwa. Średni jednostkowy koszt produkcji węgla w okresie styczeń-wrzesień 2012 r. w górnictwie węgla kamiennego wyniósł prawie 300 zł/t. Dalsze obniżki cen surowca mogą być bardzo bolesne dla spółek węglowych.

Średni koszt produkcji tony węgla w okresie styczeń-wrzesień 2012 wzrósł o 8,8 proc. rok do roku.
Średni jednostkowy koszt produkcji węgla w okresie styczeń-wrzesień 2012 r. w górnictwie węgla kamiennego wyniósł 299,76 zł/t i wzrósł, w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku, o 24,14 zł/t - o 8,8 proc.

Sprawa kosztów staje się dla górnictwa kluczowa, tym bardziej, że energetyka naciska na producentów węgla i domaga się znacznej - bo nawet 15-procentowej - obniżki cen surowca.

- Polskie spółki węglowe powinny podjąć działania mające na celu redukcję kosztów i poprawę efektywności, co zaczyna się już powoli dziać, ale jeszcze nie na taką skalę, jak robią to międzynarodowi gracze - mówi portalowi wnp.pl Oktawian Zając, Principal w The Boston Consulting Group. - Oczywiście w Polsce należy wziąć pod uwagę trudne warunki geologiczne, zagrożenia metanowe, hydrogeologiczne czy zagrożenia tąpaniami, lecz potencjał do poprawy efektywności z całą pewnością można wykorzystać, aby poprawić wyniki finansowe.

Oktawian Zając podkreśla, że zdecydowanie nie należy z tym zwlekać. Jego zdaniem uzmiennianie kosztów, to w dobie zmienności cen węgla i niepewności co do globalnej sytuacji makroekonomicznej, naturalne działanie, które jest podejmowane przez racjonalne zarządy spółek górniczych

- Wystarczy spojrzeć na realne ceny węgla na świecie w perspektywie ostatnich 50-100 lat - zaznacza Oktawian Zając. - Rok 2011, a nawet 2012 to wciąż 2-3 razy wyższy poziom od historycznie obserwowanego w ciągu ostatniego stulecia w ujęciu realnym, zarówno dla węgla koksowego, jak i dla energetycznego, choć w nieco mniejszym stopniu. Patrząc natomiast na koszty jednostkowe w polskim górnictwie widzimy, iż np. w latach 2003-2011 rosły one średnio o ok. 10 proc. rocznie, czyli ponad trzy razy szybciej niż inflacja. Jeśli ceny światowe będą nadal spadać a koszty rosnąć w obecnym tempie polskie górnictwo dość szybko znajdzie się w bardzo trudniej sytuacji - podsumowuje Oktawian Zając.

Koszty osobowe to ponad 50 proc. wszystkich kosztów w górnictwie, a programy motywacyjne i outsourcing to kluczowe elementy działań zmierzających do uzmiennienia kosztów.

- Firmy górnicze w regionie już zaczynają iść w tym kierunku, na przykład udział kosztów świadczeń pracowniczych w łącznej strukturze kosztów dla jednej z firm górniczych w Czechach to ok. 30 proc. właśnie za sprawą outsourcingu, podczas gdy dla większości polskich graczy to wciąż ponad 50 proc. - zaznacza Oktawian Zając.

Jego zdaniem prywatyzacja nie jest panaceum na wszystkie problemy sektora, ale może pomóc polskim spółkom górniczym poprawić pozycję konkurencyjną i zwiększyć determinację do podejmowania działań zmierzających w kierunku poprawy efektywności i zwiększania wartości dla akcjonariuszy.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (26)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP