Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: działania, które dają rezultaty

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
11-01-2016 06:30
Górnictwo: działania, które dają rezultaty
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Plan Techniczno-Ekonomiczny przewiduje wzrost inwestycji w kopalni Bobrek-Piekary. W 2016 roku Węglokoks Kraj chce w nią zainwestować ok. 100 mln zł, a na przestrzeni najbliższych trzech lat ok. 300 mln zł. Z umiarkowanym optymizmem patrzą też na przyszłość w kopalni Brzeszcze.

Węglokoks Kraj zakończył rok 2015 na plusie. W strukturze sprzedaży produktów spółki Węglokoks Kraj największe przychody generują sortymenty grube i średnie z uwagi na wysoką marżę tych produktów. 
Stąd priorytetem służb technicznych kopalń było zwiększenie wypadu tych sortymentów do poziomu co najmniej 30 proc. 

W Węglokoksie Kraj chcą zwiększać wolumen sortymentów grubych i średnich. Na rok 2016 ustalono w tym zakresie cel na poziomie 33 proc.

Węglokoks Kraj chce też rozpocząć produkcję innowacyjnych paliw na bazie węgla energetycznego - peletu węglowego z miału energetycznego o parametrach zbliżonych do ekogroszku oraz produkcję węgla bezdymnego, czyli blue coal.

Węglokoks Kraj podjął w tym zakresie współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla. 

Węglokoks Kraj jest producentem węgla poszukiwanego przez odbiorców przemysłowych spoza energetyki zawodowej.

Na węgiel gruby i średni od lat jest popyt na rynku, choć skala tego popytu się zmienia.

- Wolumen sprzedaży do segmentu socjalno-bytowego wyniósł w roku 2015 około 10,5 mln ton i był podobny do roku 2014, natomiast o 2 mln mniejszy niż w latach 2011-2012 - ocenia Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. - Autoryzowani sprzedawcy stanęli na wysokości zadania kupując podobną, jak rok wcześniej, ilość węgla sortowanego, a zatem prawie 6,3 mln ton u polskich producentów. Wyraźny spadek natomiast widzimy w zakupach węgla importowanego - mówi Gorszanów. 

Przed nami mariaż energetyki z górnictwem. Łukasz Brzózka, prezes zarządu spółki Tauron Wydobycie wskazuje, że trwałe połączenie górnictwa z energetyką daje dobre efekty. 

- To model, który się sprawdził, możemy to powiedzieć mając dziesięcioletnie doświadczenie - mówi Łukasz Brzózka. I przypomina, że kopalnie znajdujące się w Tauronie Wydobycie też były przed laty typowane do likwidacji. A obecnie funkcjonują rynkowo i nie przynoszą strat. 

- Liczymy, że biznes z kopalnią Brzeszcze też będzie się nam opłacał - zaznacza szef Tauronu Wydobycie. I wskazuje, że celem jest kontynuowanie dotychczasowej działalności prowadzonej w przejętej części kopalni Brzeszcze, a także przeprowadzenie w zakładzie niezbędnych inwestycji poprawiających jego efektywność.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP