Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: do wyborów proteza, a potem?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
13-09-2015 12:00 |  aktualizacja: 25-09-2015 08:48
Górnictwo: do wyborów proteza, a potem?

Obecnie Kompania Węglowa walczy o przetrwanie, a spółki z górniczego zaplecza niezmiennie obawiają się, że nie zdołają jednak z KW odzyskać swych należności

Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Rząd chce uniknąć demonstracji górniczych i stara się, by móc do końca września pokazać, że wypełnił założenia porozumienia z 17 stycznia br. zawartego ze związkami zawodowymi.

No kiedy wreszcie ta nowa KW?
Jak dotąd nie udało się utworzyć tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Pierwotnie zakładano, że zaangażuje się w nią energetyka, ale prezesi spółek energetycznych ostatecznie dali odpór namowom resortu skarbu.

Rada Ministrów zdecydowała więc ostatnio o wniesieniu 2 proc. akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, 1 proc. akcji PZU oraz 1 proc. akcji Polskiej Grupy Energetycznej do Towarzystwa Finansowego Silesia.

W komunikacie CIR-u zaznaczono, że Rada Ministrów wyraziła zgodę na zbycie w trybie innym niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji poprzez wniesienie do Towarzystwa Finansowego Silesia Sp. z o.o. części należących do Skarbu Państwa akcji spółek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w Warszawie, Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA oraz PGE Polska Grupa Energetyczna SA w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki, wniosek przedłożył minister Skarbu Państwa.

Wskazano też, że dokapitalizowanie zwiększy możliwości inwestycyjne Towarzystwa Finansowego Silesia, które jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Podmiot ma doświadczenie w realizacji projektów inwestycyjnych i restrukturyzacyjnych. Minister skarbu Andrzej Czerwiński zaznaczał, że najprostszym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie do programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej energetyki, jednakże ostrożność ze strony spółek energetycznych kazała szukać innych rozwiązań.

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego obecne ceny węgla sprawiają, że proces restrukturyzacji górnictwa będzie trudniejszy niż zakładano przed sześcioma miesiącami.

Piechociński wskazuje, że obecny poziom cen węgla jest zabójczy dla większości kopalń.

Akcje mają stanowić zabezpieczenie dla rozmów finansowych TF Silesia z rynkiem.

- Każdorazowo zgodę na dysponowanie tymi akcjami przez Towarzystwo będzie wydawać minister skarbu - zaznaczył wiceminister skarbu i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk.

Według Kowalczyka nie oznacza to sprzedaży tych akcji na rynku, bowiem takiej potrzeby nie ma i nie będzie. Do końca roku - wskazał Kowalczyk - z przekazania akcji ma trafić na finansowanie Nowej KW 800 mln zł.

KOMENTARZE (77)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP