Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: coraz częściej słychać u nas o potrzebie zastosowania kotwienia

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-04-2017 06:55
Górnictwo: coraz częściej słychać u nas o potrzebie zastosowania kotwienia
fot. PTWP

Temat kotwienia jest coraz częściej poruszany w rodzimym górnictwie. Zaznacza się między innymi, że zastosowanie samodzielnej obudowy kotwiowej pozawala znacząco obniżyć ilość materiałów stosowanych w budowie wyrobisk podziemnych w porównaniu do wyrobisk w obudowie łukowej.

Przed paroma dniami Jastrzębska Spółka Węglowa, Główny Instytut Górnictwa oraz spółka Joy Global (Poland) podpisały trójstronne porozumienie dotyczące zastosowania samodzielnej obudowy kotwiowej w kopalniach JSW.
Temat kotwienia, choć stary i już u nas przerabiany przed laty, jest teraz coraz częściej poruszany i nabiera rumieńców. W ubiegłym roku mówiono o jego zaletach m.in. w odniesieniu do przyszłego funkcjonowania kopalni Marcel czy też Węglokoksu Kraj.

W JSW wskazują, że wdrożenie efektywnych technologii górniczych stosowanych w amerykańskich i australijskich kopalniach ma przyczynić się do realnego obniżenia koszów wydobycia węgla.

Sygnatariusze podpisanej umowy przeprowadzą prace badawcze i opracują specjalistyczną dokumentację dotyczącą możliwości bezpiecznego wykorzystania tej technologii w kopalniach JSW. Obudowa kotwiowa jest powszechnie stosowana od wielu lat w światowym górnictwie węglowym. Stanowi ona podstawowy element bezpiecznego utrzymania wyrobisk korytarzowych. 

Wykorzystywana jest zarówno w wyrobiskach udostępniających, wykonywanych w skałach płonnych, jak i w wyrobiskach przygotowawczych, wykonywanych w węglu. Doświadczenia kopalń amerykańskich i australijskich wskazują, że bezpiecznie spełnia swoje zadania nawet w słabych skałach stropowych. 

- Obecnie koszty robót przygotowawczych w kopaliach JSW stanowią poważną część kosztów wydobycia węgla, dlatego JSW szuka efektywniejszych rozwiązań. Stosowanie obudowy kotwiowej daje szansę na zmniejszenie nakładów finansowych ponoszonych w procesie przygotowania pola do eksploatacji - podkreślił Daniel Ozon, p.o. prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

O efektywności tej technologii może świadczyć fakt, że koszty wydobycia węgla w kopalniach Australii i USA stosujących powszechnie kotwie górnicze są najniższe w świecie i cechują się małym współczynnikiem wypadkowości. 

Sygnatariusze porozumienia będą współpracować w ramach projektu rozwojowego dotyczącego zastosowania systemów urabiania wykorzystujących technologię samodzielnego kotwienia i urządzeń mających zastosowanie w tych systemach w obszarze technologii robót górniczych z wykorzystaniem kotwienia (przy założeniu możliwie maksymalnego wykorzystania złoża), mechanicznym urabianiu, załadunku i transporcie urobku, kruszeniu i innych wynikających z technologii prowadzonych robót górniczych przeznaczonych do zastosowania w kopalniach JSW. Celem wspólnego projektu jest opracowanie dokumentacji odnoszącej się do systemów urabiania wykorzystujących technologię samodzielnego kotwienia oraz urządzeń mających zastosowanie w tych systemach, rozwoju technologii prowadzenia robót górniczych i zastosowanych urządzeń, innowacji i optymalizacji wykorzystania wyposażenia, a także zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa prac.

KOMENTARZE (12)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP