Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: co i jak robić, by było lepiej?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-06-2015 09:59
Górnictwo: co i jak robić, by było lepiej?
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Polskie górnictwo stanowi element rynku europejskiego i światowego. Kwota konsumpcji węgla kamiennego stopniowo będzie spadać.

Utrzymają się na powierzchni tylko kopalnie prowadzące rentowne wydobycie, a rynek międzynarodowy będzie coraz ostrzejszym weryfikatorem tej konkurencyjności.
Zachodzi obecnie konieczność produkcji takich gatunków węgla, na które jest zapotrzebowanie. Trzeba dążyć do intensywnego wydobycia, do optymalizacji czasu pracy maszyn i górników. Rynek węgla stał się rynkiem odbiorcy.

Należy zatem posiadać dobre zakłady przeróbcze, a system płac musi być powiązany z efektami pracy w kopalniach.

- System płac musi być powiązany z efektami pracy - mówi Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoksu. - Nie może być tak, że płaca jest stała.

Polskie górnictwo potrzebuje programu sektorowego dla branży oraz klarownej polityki energetycznej. Tak, żeby w poszczególnych spółkach węglowych mieli jasno zdefiniowane ramy działania.

Unia Europejska importuje rocznie ponad 200 mln ton węgla. Rynek dla Polski zatem jest, ale trzeba zabiegać o efektywność.

- Przyjąć należy założenie, że żadne rozwiązanie nie jest rozwiązaniem danym raz na zawsze - podkreśla Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Na sytuację górnictwa, zresztą nie tylko polskiego, wpływa wiele rozmaitych czynników zewnętrznych i nie da się rozstrzygnąć spraw węgla na cały okres jego eksploatacji. To natomiast, czego jesteśmy teraz świadkami, jest konsekwencją uprzedniej bezczynności - zaznacza Markowski.

Prognozy co do cen węgla nie są optymistyczne. Jeżeli trend spadkowy się utrzyma - a wiele wskazuje na to, że tak się stanie - będzie to dla rodzimych, najczęściej niskowydajnych kopalń fatalne w skutkach.

Ceny węgla z ARA (porty Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) ulegały ostatnio systematycznemu spadkowi - od 61,68 dolarów za tonę 1 maja 2015 roku do poziomu 57,62 dolarów za tonę 29 maja br. Obecnie cena w ARA to ok. 58 dolarów za tonę.

Łączna wielkość eksportu i wywozu polskiego węgla w okresie styczeń-kwiecień 2015 roku wyniosła 2,9 mln ton. A import węgla do Polski wyniósł w trakcie pierwszych trzech miesięcy tego roku 1,97 mln ton.

W okresie styczeń-marzec 2015 roku wielkość importu zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014. Import spadł o około 31 proc. w stosunku do roku poprzedniego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP