Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: brak wizji i strategii. Każdy sobie rzepkę skrobie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-05-2015 08:42
Górnictwo: brak wizji i strategii. Każdy sobie rzepkę skrobie
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

W polskim górnictwie nasila się konkurencja wewnętrzna. Spółki starają się utrzymać na coraz trudniejszym rynku. Rola węgla i jego przyszłość powinna być określona przez państwo. A niestety nie jest.

- Obecnie każda spółka działa samodzielnie, w oderwaniu od systemu - podkreśla Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Górnictwo potrzebuje programu sektorowego dla branży oraz jasnej polityki energetycznej. Jeżeli chodzi o politykę energetyczną, to ma zostać ogłoszona dopiero w grudniu 2015 roku. A miała być gdzieś w styczniu, bądź lutym tego roku. Rola węgla i przyszłość tego paliwa powinna być określona przez państwo. Nadal nie ma strategii dla górnictwa - zaznacza Janusz Olszowski.
Jego zdaniem warto byłoby przeanalizować listę obciążeń, bowiem nie wszystkie z nich górnictwo musiałoby odprowadzać w czasie dekoniunktury.

- Mamy bardzo trudny okres dla górnictwa i dla węgla - ocenia Janusz Olszowski. - Jeszcze tak trudno nie było, w UE panuje wręcz histeria antywęglowa. A my idziemy trochę jak baranki na rzeź, na wszystko się zgadzamy.

Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa wskazuje, że powołane zostały trzy zespoły robocze i w sierpniu tego roku powinny się rozpocząć konsultacje nad projektem przygotowanej strategii.

- Węgiel do 2050 roku będzie podstawowym paliwem dla energetyki - zaznacza Kowalczyk. - Nasze zasoby węgla to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale i Europy. Pamiętajmy przy tym, że Unia Europejska importuje ponad 200 mln ton węgla. Rynek dla Polski zatem jest, ale trzeba być bardziej konkurencyjnym - podkreśla Wojciech Kowalczyk.

Konsumujemy około 70 mln ton węgla rocznie. Ta kwota konsumpcji węgla kamiennego będzie spadać.

- Utrzymają się na powierzchni tylko kopalnie konkurencyjne - mówi Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu. - A rynek międzynarodowy będzie weryfikatorem tej konkurencyjności.

Popyt na węgiel energetyczny będzie malał, dlatego Kompania Węglowa ma plany wzrostu eksportu.

- Nie będziemy też zaprzestawać sprzedaży węgla ze zwałów - podkreśla szef KW Krzysztof Sędzikowski. - W planie Kompanii Węglowej jest też wzrost eksportu. Chcemy zdjąć węgiel energetyczny z rynku polskiego. To polecam też naszej konkurencji. Sprzedajemy węgiel po cenach rynkowych, bo tak się ten rynek ukształtował. Działaniem na szkodę firmy byłoby nie sprzedawanie węgla ze zwałów - zaznacza Krzysztof Sędzikowski.

Wskazuje przy tym, że w pierwszym etapie restrukturyzacji Kompanii odcięte zostaną kopalnie, które trafią z KW do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Podpisano już umowę o zbyciu do SRK ruchu Makoszowy. Czwartego maja ma nastąpić podpisanie umowy o zbyciu do SRK kopalni Brzeszcze.

KOMENTARZE (22)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP