Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: bla bla, ble ble i żadnych efektów

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-09-2015 06:13
Górnictwo: bla bla, ble ble i żadnych efektów

Polskie górnictwo się zwija. Najbardziej dramatyczna jest informacja, że o prawie 50 proc. zmniejszają się co pół roku ilości wykonywanych górniczych robót udostępniających nowe partie złóż.

Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Konsekwencje wieloletnich zaniechań i braku decyzji uderzają w rodzime górnictwo. Problemy tej branży będą niewątpliwie dla nowego rządu jednym z największych wyzwań.

Zapowiadano, obiecywano, deklarowano - i nic. Nowa Kompania Węglowa w najbliższym czasie nie powstanie. Dotąd nie znaleziono też inwestorów dla kopalń Brzeszcze i Makoszowy.
Wiceminister skarbu, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk wskazywał w kwietniu tego roku, że działania właścicielskie można podzielić na dwa etapy. Pierwszy, krótkoterminowy zakłada przywracanie płynności finansowej, a drugi realizację przygotowanych programów naprawczych.

- To się dokonuje, między innymi w Katowickim Holdingu Węglowym, dzięki zawartemu porozumieniu, które obniży koszty funkcjonowania holdingu - mówił w kwietniu br. Wojciech Kowalczyk. - Podobnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej jest porozumienie. A Kompania Węglowa jest w przeddzień nowego bytu, czyli przed utworzeniem do końca czerwca tzw. Nowej Kompanii Węglowej składającej się z jedenastu kopalń - zaznaczył wtedy Wojciech Kowalczyk.

Podkreślił przy tym, że zamiarem rządu jest, by zmiany były trwałe - tak, by spółki węglowe mogły elastycznie reagować na zmiany w otoczeniu rynkowym.

- Chciałbym, żeby za rok nasze spółki węglowe były spółkami z powodzeniem funkcjonującymi, efektywne i zyskowne - mówił w kwietniu br. Wojciech Kowalczyk. - Nie jesteśmy wyspą na mapie gospodarczej, ale krajem członkowskim Unii Europejskiej. Decyzje Rady Unii nas obowiązują. Decyzje rządu zmierzają zatem do tego, by Kompania Węglowa na otwartym rynku Unii była spółką konkurencyjną, efektywną i zyskowną. Rozmowy zarządu Kompanii Węglowej toczą się z inwestorami branżowymi, finansowymi. Te rozmowy są zaawansowane, ale uczestników obowiązuje klauzula poufności - podkreślił wówczas Wojciech Kowalczyk.

Przedstawił wtedy również przebieg rozmów z Komisją Europejską na temat notyfikacji wsparcia finansowego dla zakładów, które trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

- Odbyliśmy trzy spotkania, rozmowy są bardzo konstruktywne - oceniał w kwietniu br. Wojciech Kowalczyk. - Otrzymaliśmy czterdzieści pytań, bardzo szczegółowych, a odpowiedzi to będzie ze dwieście stron. W sprawach pomocy publicznej dla górnictwa konsultowałem się z moim hiszpańskim odpowiednikiem, a w niedalekiej przyszłości będę rozmawiał z mającymi doświadczenia w tych sprawach przedstawicielami z Niemiec. Jestem optymistą. Uważam, że notyfikacja polskiej pomocy dla górnictwa w Unii Europejskiej winna nastąpić w stosunkowo krótkim czasie - podkreślił wtedy Wojciech Kowalczyk.

KOMENTARZE (24)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP