XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Górnictwo: bezzałogowe wydobycie w 2020 roku?

Górnictwo: bezzałogowe wydobycie w 2020 roku?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Giełdowa grupa Famur chce przekonać kopalnie, by w niebezpieczne miejsca zamiast ludzi wysyłały maszyny. Pierwsze bezobsługowe ściany wydobywcze mogą zacząć działać już za 11 lat.

- Dzięki temu, że mniej ludzi będzie przebywało w strefach zagrożenia, zwiększy się bezpieczeństwo górników - zachwala "Rzeczpospolitej" Ryszard Bednarz, wiceprezes Famuru. - Stały monitoring i lepsza dostępność informacji umożliwi wcześniejsze reagowanie na zagrożenia.

Projekt e-kopalń zakłada nie tylko bezobsługowe prowadzenie ściany wydobywczej, ale i jej elektroniczną kontrolę z powierzchni. - By poprawić efektywność, górnictwo będzie musiało informatyzować dół kopalń - mówi "Rzeczpospolitej" Bednarz. - Dużą rolę zaczynają odgrywać systemy, dzięki którym możliwe jest szybkie pozyskiwanie informacji i podejmowanie decyzji. Nasz pomysł to ethernet pod ziemią - dodaje.

Elementem systemu E-kopalnia jest system diagnostyczny pozwalający wykryć awarię, nim się zdarzy, i jej zapobiec. Nie dochodzi do zatrzymania maszyn i wstrzymania wydobycia. A dobowy zastój w kopalni to utrata ok. 7 mln zł przychodu - wyjaśnia "Rz".

Projekt opracowało należące do Famuru Polskie Centrum Techniki Górniczej. Pomysł wziął się m.in. z tego, że nowe pokłady węgla są coraz głębiej (ponad 1 km) i ich eksploatacja wiąże się z coraz większymi nakładami finansowymi, co przekłada się na rosnące koszty wydobycia. Poza tym coraz głębsze wydobycie jest też bardziej niebezpieczne.

Wdrożenie e-kopalni w jednym zakładzie może trwać od kilku miesięcy do dwóch lat. Kosztowałoby kilkanaście mln zł. Według wiceszefa Famuru pierwsza bezzałogowa ściana, której praca nadzorowana będzie przez system E-kopalnia, mogłaby ruszyć w najbliższej dekadzie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zobacz także:
Polecamy Państwu prezentację (format .pps) Grupy Famur, zatytułowaną "Grupa Famur - nowe kierunki modernizacji podziemnejeksploatacji węgla" (kliknij tu), którą przedstawiono na konferencji Górnictwo-Energetyka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnictwo: bezzałogowe wydobycie w 2020 roku?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!