PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: bal na Titanicu trwa w najlepsze

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-10-2014 10:33 |  aktualizacja: 06-10-2014 13:23
Górnictwo: bal na Titanicu trwa w najlepsze
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Sytuacja polskiego górnictwa węgla kamiennego jest tragiczna. Zarządy spółek węglowych nie radzą sobie zarówno z wydobywaniem węgla, jak i z jego sprzedażą. Dialog społeczny na poziomie branżowym praktycznie nie istnieje.

Między innymi te słowa znalazły się w petycji do premier Ewy Kopacz, którą górnicza delegacja złożyła na ręce marszałka Sejmu 1 października br.
Wówczas w Warszawie, w trakcie expose premier Kopacz, zjawiło się około 4 tys. górników.

- Odnoszę wrażenie, że mamy do czynienia z balem na Titanicu, a ludzie nie zdają sobie sprawy z tragizmu sytuacji - ocenia Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. - Przesłanie do premier Ewy Kopacz jest jednoznaczne: górnictwo jest w niezwykle trudnej sytuacji, to branża wymagająca pilnych decyzji.

Janusz Steinhoff wskazuje, że niestety, ale zarżnięto również i kopalnie przyszłościowe, bo cięto nakłady inwestycyjne. A kopalnie dobre są dołowane przez te, w których generowane są straty.

Jeżeli zainwestowano w jedną tylko kopalnię Silesia około 1 mld zł, to pokazuje to skalę inwestycji.

- Górnictwo polskie nie jest skazane na trudną przyszłość, jednak trzeba je restrukturyzować - zaznacza Janusz Steinhoff.

W petycji do premier Kopacz wskazano na nieudolny nadzór właścicielski, fatalne zarządzanie spółkami węglowymi, brak dialogu społecznego, brak koncepcji funkcjonowania sektora wydobywczego i całego sektora paliwowo-energetycznego, brak mechanizmów przeciwdziałających nadmiernemu importowi węgla do Polski, czy zagrożenie utraty setek tysięcy miejsc pracy.

W petycji do premier Ewy Kopacz napisano: „jako przedstawiciele związków zawodowych działających w górnictwie węgla kamiennego wzywamy Panią i kierowany przez Panią rząd do:

1. Natychmiastowego wprowadzenia mechanizmów przeciwdziałających nadmiernemu importowi węgla spoza Unii Europejskiej, w szczególności z Federacji Rosyjskiej, poprzez wprowadzenie pakietu ustaw dotyczących certyfikacji paliw wprowadzanych do obrotu handlowego i koncesji na obrót węglem, wprowadzenia kontyngentu importowego, zmianę ustawy Prawo zamówień publicznych, a także stworzenie sieci certyfikowanych sprzedawców polskiego węgla.

2. Stworzenia długoterminowej strategii funkcjonowania całego sektora paliwowo-energetycznego zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o węgiel, która powinna zawierać koncepcję konsolidacji państwowych spółek zajmujących się wydobyciem i sprzedażą węgla energetycznego, a także uporządkowanie nadzoru właścicielskiego nad całym sektorem paliwowo-energetycznym, np. poprzez utworzenie Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. Obecnie, niejednokrotnie mamy do czynienia z brakiem koordynacji działań pomiędzy Ministerstwem Gospodarki nadzorującym górnictwo i Ministerstwem Skarbu Państwa nadzorującym energetykę.

KOMENTARZE (65)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP