Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: albo działania systemowe, albo dryf?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-09-2016 06:36
Górnictwo: albo działania systemowe, albo dryf?
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Coraz częściej w branży górniczej mówi się, że bez podjęcia przez rząd działań systemowych nie uda się wyprowadzić jej na prostą. Pewną jaskółką jest wzrost cen, szczególnie widoczny w przypadku węgla koksowego.

Po wielokrotnie zgłaszanym postulacie, by poluzować gorset podatkowy górnictwa, w Ministerstwie Energii powstaje zespół, który będzie miał przeanalizować politykę fiskalną wobec górnictwa węgla kamiennego.
W ostatnim piśmie skierowanym do premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce podkreślili, że średnie obciążenie jednej tony węgla rozmaitymi daninami wynosi ok. 100 zł. 

- W Ministerstwie Energii powstaje zespół, którego zadaniem będzie przeanalizowanie polityki fiskalnej wobec sektora górnictwa węgla kamiennego, który w efekcie przedstawi swoje rekomendacje w tym zakresie. Stosowne decyzje jednak należeć będą do ministra finansów - podał resort energii w odpowiedzi na pytania Polskiej Agencji Prasowej. 

- Dotąd nie wprowadzono rozwiązań systemowych, choćby w zakresie poluźnienia górnictwu gorsetu podatkowego - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Po co wydawać na osłony socjalne i likwidację kopalń 7 mld zł z budżetu, skoro można byłoby poluzować kwestie podatkowe. Wpłynęłoby na przykład 2 mld zł mniej z tytułu podatków, ale i tak budżet wyszedłby na plus - podkreślił Dominik Kolorz. 

Także Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80, wskazywał niedawno w wywiadzie dla portalu wnp.pl, że w Polsce węgiel jest obciążony ponad trzydziestoma różnego rodzaju podatkami i daninami. 

- W tym takimi, które występują wyłącznie w naszym kraju - podkreślił Bogusław Ziętek. - Są to między innymi opłaty eksploatacyjne - blisko 150 mln zł rocznie na rzecz budżetu państwa i gmin. Należy tu dodać 400 mln zł, które kopalnie odprowadziły na fundusz likwidacyjny, czy na przykład opłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z których to środków górnictwo nigdy ze względu na specyfikę branży korzystać nie może. Te i wiele innych danin, jakie płacimy, pokazuje, że jest miejsce na inicjatywę państwa w tym zakresie. Natomiast sposobem na uzdrowienie górnictwa nie jest i nie będzie przekazywanie kolejnych kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - ocenił Ziętek.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 697 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP