Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gorąco w JSW: masówki, a potem referendum i być może strajk

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-03-2011 12:00

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej od godziny 6.00 rano przeprowadzane są 3 marca masówki informacyjne dla załogi.

Związkowcy przekazują pracownikom informacje na temat planowanego referendum strajkowego, zakończonych protokołem rozbieżności mediacji płacowych oraz szczegółów planowanej prywatyzacji spółki.
- Nie chcę mówić, że jest to 100 proc. załogi, ale takiego tłumu na cechowni nie widziałem od 1989 roku - ocenia Roman Brudziński, przewodniczący Solidarności w kopalni Zofiówka.

Największe emocje wśród górników budzi oczywiście kwestia prywatyzacji.

(Czytaj też: S. Kozłowski, Solidarność JSW: jeśli załoga uzna nasze postulaty za słuszne, to będą akcje protestacyjne)

- Przekazaliśmy pracownikom rzeczową informację na temat tego, co planuje skarb państwa i zarząd JSW - zaznacza Brudziński. - Plany te są niezgodne z przyjętą strategią, która zakłada, że prywatyzacja musi być poprzedzona zgodą pracowników oraz że zyski mają trafić do spółki i zostać przeznaczone na inwestycje. Już dzisiaj wiemy, że pieniądze z prywatyzacji mają zostać przeznaczone na łatanie dziury budżetowej, a do akcji będzie uprawnionych tylko 10 tys. obecnych pracowników JSW, reszta natomiast odejdzie z kwitkiem.

Związkowcy wskazują, że na prywatyzacji polskiego górnictwa zależy tak naprawdę tylko skarbowi państwa i prezesom spółek węglowych, którzy otrzymają premie prywatyzacyjną, a ich zarobki zostaną wyjęte z ustawy kominowej.

Sprzeciw załóg JSW budzi także nowy uznaniowy system wynagradzania zaproponowany przez zarząd.

- Tę propozycję odrzucamy już na samym wstępie - pieklą się związkowcy.

Ich zdaniem jest to kopia rozwiązań obowiązujących pod koniec lat 70-tych, kiedy trzeba było wyrabiać 300 proc. normy, żeby coś zarobić.

Związkowcy wskazują, że wynagrodzenia nie mogą być uzależnione od Planu Ekonomiczno-Technicznego, gdyż jest on kształtowany na podstawie subiektywnych założeń. Dla przykładu wg proponowanego systemu w 2010 roku mimo tego, że spółka przyniosła 1,2 mld zł zysku, górnicy otrzymaliby tylko 80 proc. obecnych wynagrodzeń, bo plan nie został wykonany.

Pozytywną wiadomością dla górników była za to informacja o podpisaniu miedzy zarządem spółki i związkami zawodowymi porozumieniem w sprawie deputatów węglowych.

W myśl porozumienia od 1 stycznia tego roku pracownicy JSW uprawnieni do otrzymywania 6 ton deputatu węgla, będą otrzymywać 8 ton. Natomiast od 1 stycznia 2012 roku wszystkim pracownikom JSW przysługiwał będzie deputat węglowy wyłącznie w ekwiwalencie pieniężnym.

Na razie nie jest znany termin referendum strajkowego w JSW. Dotychczasowe mediacje w ramach trwającego od stycznia sporu zbiorowego zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności. Strona związkowa domaga się 10-procentowego wzrostu wynagrodzeń dla załóg spółki. Zarząd nie chce na to przystać.

KOMENTARZE (26)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP