XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gminy górnicze chcą przywrócenia preferencyjnych kredytów i ulg podatkowych

Gminy górnicze chcą przywrócenia preferencyjnych kredytów i ulg podatkowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gminy górnicze postulują przywrócenie mechanizmu preferencyjnych kredytów na tworzenie nowych miejsc pracy. Chcą też dalszego zwolnienia płaconych przez kopalnie opłat eksploatacyjnych z tzw. podatku janosikowego, za pomocą którego bogatsze gminy dzielą się z biedniejszymi.

Najważniejsze problemy i postulaty gmin górniczych przedstawił podczas sobotniego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. energetyki dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Paweł Mocek. Parlamentarzyści spotkali się na wyjazdowym posiedzeniu w kopalni "Pniówek" w Pawłowicach na Śląsku.

- Katalog szczególnych uprawnień gmin górniczych, wskazany w tzw. ustawie restrukturyzacyjnej, praktycznie już zanikł. Mechanizmy pomocowe, wpisane w siódmym rozdziale ustawy, de facto są martwe - ocenił Mocek, podkreślając, że borykające się m.in. z degradacją terenu gminy górnicze wciąż wymagają wsparcia.

Zdaniem samorządowców, przywrócenie preferencyjnych kredytów, wprowadzonych niegdyś w tzw. ustawie górniczej, ułatwiłoby im pozyskiwanie środków na współfinansowanie wielu projektów. W ostatnim projekcie nowelizacji ustawy kredyty te były uwzględnione, ale ostatecznie rząd wycofał to rozwiązanie.

Gminy zabiegają też o przedłużenie zwolnienia opłaty eksploatacyjnej (wnoszą je kopalnie z tytułu eksploatacji złóż) z tzw. podatku janosikowego poza lata 2008-2011. Podatek ten zabiera część dochodów gminom bogatszym na rzecz biedniejszych.

Jednak opłata eksploatacyjna - tłumaczą samorządowcy - to nie dodatkowy dochód, ale rekompensata za degradację na terenie gmin. Dlatego gminy uważają, że opłata ta powinna być wyłączona poza podstawę naliczania "podatku janosikowego". Takie rozwiązanie obowiązuje, ale ma być stosowane jedynie do 2009 roku, który jest podstawą obliczeń na rok 2011.

Przedstawiciele gmin chcieliby też, aby stawka opłaty eksploatacyjnej była związana z rynkową ceną kopaliny. Sposób obliczeń tej opłaty z procentowego (od ceny sprzedaży) na kwotowy zmieniono w 2002 roku. Samorządowcy obliczyli, że gminy tracą na tym ok. 60 mln zł rocznie. Obecnie stawkę opłaty ustala rząd i nie zależy ona od ceny węgla.

Samorządowcy z gmin górniczych zwracają również uwagę na problemy związane z odszkodowaniami przy planach zagospodarowania dla terenów górniczych. Gminy uważają za niesprawiedliwe, że zgodnie z obecnymi przepisami to one, a nie spółki węglowe, mają odpowiadać za utratę wartości terenów dotkniętych skutkami eksploatacji węgla.

Nowych regulacji wymaga również sprawa dochodzenia odszkodowań za wyrządzone na powierzchni szkody górnicze w sytuacji, kiedy odpowiedzialna za nie kopalnia już nie istnieje. W wielu tego rodzaju przypadkach mieszkańcy nie są w stanie wyegzekwować rekompensat za wyrządzone przez zakłady górnicze szkody.

Gminy górnicze w Polsce zlokalizowane są w czterech regionach: najwięcej na Śląsku (60), a także w Małopolsce (6), na Dolnym Śląsku (4) i Lubelszczyźnie (3). Łączą je wspólne problemy, takie jak szkody górnicze, degradacja powierzchni, tąpnięcia.

Samorządowcy z tych gmin narzekają na brak stabilności i przewidywalności prawa, co bezpośrednio przekłada się na finanse gmin. Jako przykład podają nowelizacje prawa geologicznego i górniczego, ustawy restrukturyzującej górnictwo oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gminy górnicze chcą przywrócenia preferencyjnych kredytów i ulg podatkowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!