PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

GK Patentus: przeszło 97 mln zł przychodów oraz 5,9 mln zł zysku netto

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
24-03-2014 11:38
GK Patentus: przeszło 97 mln zł przychodów oraz 5,9 mln zł zysku netto
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W 2013 roku Grupa Kapitałowa Patentus osiągnęła ponad 97 mln zł przychodów ze sprzedaży, z czego ponad 83 mln zł wygenerował podmiot dominujący, spółka Patentus.

Skonsolidowany zysk ze sprzedaży brutto przekroczył ponad 10 mln zł, natomiast zysk z działalności operacyjnej oraz zysk netto całej grupy wyniosły odpowiednio 7,7 mln zł oraz prawie 5,9 mln zł. Zysk netto na akcję przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 0,20 zł.
Grupa Kapitałowa Patentus, w skład której wchodzi podmiot dominujący Patentus oraz spółki Patentus Strefa i Montex, opublikowała raport finansowy za 2013 rok.

Przychody ze sprzedaży zostały wypracowane w kwocie 97,2 mln zł, a zysk brutto osiągnął wartość 10,7 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 7,7 mln zł, z kolei zysk netto prawie 5,9 mln zł.

- Mimo trudnej sytuacji w sektorze górniczym oraz innych gałęziach przemysłu, gdzie wyraźnie odczuwalny jest spadek marż i związane z tym pogorszenie płynności finansowej, widzimy rosnące zainteresowanie usługami świadczonymi przez nasze spółki portfelowe Patentus Strefa i Montex - zaznacza Józef Duda, prezes zarządu Patentus SA. - Liczymy, że w kolejnych kwartałach, przy znaczącej poprawie koniunktury, będzie rosła liczba podpisywanych przez nie zamówień. Obie firmy są obecnie na etapie negocjowania nowych kontraktów.

Funkcje zarządcze w grupie pełni Patentus SA, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i specjalizujący się w produkcji maszyn i urządzeń górniczych oraz konstrukcji stalowych.

Spółka w raportowanym okresie wypracowała 83 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 9,2 mln zł zysku brutto i 6,5 mln zł zysku netto.

Zysk z działalności operacyjnej osiągnął 8 mln zł, a zysk netto na akcję przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 0,22 zł. Spółka odnotowała nieznaczny wzrost aktywów oraz pasywów o 18,58 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

- Stale umacniamy naszą pozycję na rynku producentów maszyn i urządzeń górniczych, gdzie jako jedyna firma oferujemy leasing finansowy - mówi Józef Duda. - Na bieżąco uczestniczymy w przetargach oraz stale współpracujemy z największymi graczami rynkowymi, Kompanią Węglową i Jastrzębską Spółką Węglową, dlatego z powodzeniem spoglądamy w przyszłość.

Patentus rozbuduje swoją ofertę między innymi o wysokomarżowe przekładnie nie tylko dla górnictwa.

Cały czas prowadzona jest polityka pozyskiwania zewnętrznego finansowania w postaci dotacji unijnych.

Ostatni projekt zostanie zakończony w 2015 roku. Zarząd spółki nie wyklucza także akwizycji na krajowym rynku, nie rezygnując przy tym z przejęć na rynkach zagranicznych. Najbardziej prawdopodobnym kierunkiem jest rynek wschodni.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PATENTUS [PAT]

kurs:

0.81 PLN -0.01 (-1.22%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP