PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

GIPH już od 25 lat walczy o sprawy polskiego górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-01-2016 09:36
GIPH już od 25 lat walczy o sprawy polskiego górnictwa

Zarówno przed 25 laty, jak i teraz celem Izby było i jest reprezentowanie interesów producentów węgla, firm produkujących na rzecz górnictwa i dostarczających mu różnego rodzaju usługi oraz placówek badawczo-naukowych - wskazuje prezes GIPH Janusz Olszowski.

W tym roku Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa obchodzi jubileusz swego 25-lecia. W kolejnych latach Izba będzie miała mnóstwo zadań, także tych związanych z przeciwstawieniem się antywęglowej polityce prowadzonej przez UE.

Obchody jubileuszu 25-lecia GIPH-u zostały zainaugurowane Koncertem Noworocznym, który odbył się 20 stycznia w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Licznie zgromadzonych gości powitał prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski, który zarysował funkcjonowanie Izby na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Wystąpieniu prezesa Olszowskiego towarzyszył pokaz archiwalnych zdjęć, na których można było zobaczyć przedstawicieli Izby w trakcie realizacji licznych przedsięwzięć.

Janusz Olszowski przypomniał trudne czasy dla branży węglowej z początku lat dziewięćdziesiątych.

- Zarówno przed 25 laty, jak i teraz celem Izby było i jest reprezentowanie interesów producentów węgla, firm produkujących na rzecz górnictwa i dostarczających mu różnego rodzaju usługi oraz placówek badawczo-naukowych - wskazuje prezes Janusz Olszowski.

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa od lat aktywna jest w obszarze dotyczącym procedur legislacyjnych na wszystkich poziomach.

Przedstawiciele Izby uczestniczyli w pracach nad wszelkimi aktami prawnymi dotyczącymi górnictwa węgla kamiennego i brunatnego.

Brali też m.in. udział w pracach eksperckich w podkomisjach i komisjach sejmowych, a także zespołach parlamentarnych.

Izba podjęła też swego czasu działania mające na celu niedopuszczenie do opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych. Aktywnie uczestniczyła też w promowaniu przedstawicieli polskiego sektora węglowego na rynkach zagranicznych.

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wskazywała, że w 2014 roku górnictwo odprowadziło łącznie z tytułu opłat i podatków ponad 6 mld 379 mln zł.

W przeliczeniu na tonę wydobytego węgla jest to przeszło 90 zł. Jeżeli by to obciążenie zmniejszyć chociażby o 30 zł, to większość kopalń byłaby rentowna.

- Strategia dla górnictwa powinna obejmować nie tylko producentów węgla, ale również producentów maszyn i urządzeń górniczych, całe zaplecze naukowo-badawcze oraz firmy usługowe pracujące na rzecz kopalń - zaznaczył w jednym z wywiadów dla portalu wnp.pl Janusz Olszowski, prezes GIPH. - Wszyscy wiedzą, że na trudną sytuację górnictwa wpływ mają niskie ceny węgla na rynku światowym. W samych spółkach węglowych podjęto wiele działań zmierzających do redukcji kosztów. Zabrakło jednak woli politycznej, by przeprowadzić zmiany systemowe, które zmieniłyby otoczenie prawne górnictwa. A przecież na funkcjonowanie górnictwa olbrzymi wpływ ma prawo podatkowe, prawo ochrony środowiska, prawo górniczo-geologiczne oraz prawo pracy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP