Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

GIPH apeluje do posłów w sprawie podatku od wyrobisk górniczych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-03-2011 11:30
GIPH apeluje do posłów w sprawie podatku od wyrobisk górniczych

Drugiego marca Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wystosowała do klubów poselskich oraz posłów niezależnych apel w sprawie podatku od wyrobisk górniczych.

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa apeluje, żeby podczas drugiego czytania ustawy Prawo geologiczne i górnicze przywrócono poprawkę wyłączającą opodatkowanie podziemnych wyrobisk górniczych i znajdujących się w nich instalacji i urządzeń.
Apel jest adresowany do wszystkich klubów z wyjątkiem Platformy Obywatelskiej, gdyż to głównie głosami posłów tej partii zapis w tej kwestii został usunięty na posiedzeniu połączonych komisji Gospodarki, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 24 lutego 2011 roku.

Czytaj też:
Olszowski, prezes GIPH: posłanka Pietraszewska, działając w imieniu gmin miedziowych, postawiła na szali przyszłość całego górnictwa!

Poniżej prezentujemy treść apelu GIPH:

W dniu 24 lutego 2011 roku na posiedzeniu połączonych komisji (Gospodarki, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa) w sprawie rozpatrzenia sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze (druk nr 1696), na wniosek Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, z projektu ustawy został usunięty przepis art. 6 ust. 2 w brzmieniu: „Podziemne wyrobiska górnicze oraz znajdujące się w nich instalacje i urządzenia nie są budowlami ani też urządzeniami budowlanymi w rozumieniu przepisów prawa budowlanego”.

Zapis wykreślony w czasie głosowania połączonych komisji był propozycją rządową, wprowadzoną, jak mówi uzasadnienie do projektu omawianej ustawy, w celu usunięcia wątpliwości związanych z objęciem opodatkowaniem podziemnych wyrobisk górniczych oraz znajdujących się w nich instalacji i urządzeń na podstawie ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Przepisy tej ustawy są bowiem nieprecyzyjne i niespójne, co skutkuje licznymi sporami sądowymi i administracyjnymi.

Pomimo, że zdecydowana większość uznanych autorytetów w zakresie prawa podatkowego, cywilnego i konstytucyjnego stoi na stanowisku, iż podziemne wyrobiska górnicze wraz ze znajdującą się tam infrastrukturą nie mogą być objęte podatkiem od nieruchomości, co potwierdza również ostatnie orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, to niektóre gminy górnicze w dalszym ciągu próbują egzekwować ten podatek.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP