GIOŚ: smog na Śląsku słabszy; pogorszenie w Małopolsce

GIOŚ: smog na Śląsku słabszy; pogorszenie w Małopolsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stopniowo poprawia się jakość powietrza w woj. śląskim, przy jednoczesnym wzroście zanieczyszczenia powietrza w Krakowie, południowej i wschodniej części Małopolski i zachodniej części Podkarpacia - poinformował w środowym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Inspektorat dodał, że sytuacja powinna się poprawić w czwartek i piątek - na zachodzie, północy, w centrum kraju spodziewane są bowiem opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Utrzymujące się wysokie stężenia zanieczyszczeń są wynikiem niesprzyjających warunków atmosferycznych - braku wiatru i opadów oraz niskiej temperatury.

GIOŚ podał, że obecnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach w południowej i południowo - wschodniej Polsce przekracza 100 mikrogramów na metr sześcienny. Największe stężenia jednogodzinne, przekraczające wartość 200 mikrogramów na metr sześcienny występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), małopolskim (Kraków, Skawina, Nowy Targ, Nowy Sącz), podkarpackim (Jasło), dolnośląskim (Nowa Ruda), lubelskim (Lublin) i świętokrzyskim (Kielce).

"Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 mikrogramów na metr sześcienny, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego" - podkreślił Inspektorat.

Urząd podał, że stopniowo nad cały kraj zacznie napływać cieplejsze powietrze polarno-morskie. Na południowym wschodzie wiatr będzie słaby i umiarkowany, co może powodować utrzymywanie się bardzo wysokich stężeń zanieczyszczeń w województwach małopolskim i podkarpackim. W środę w województwie śląskim prognozuje się stopniową poprawę jakości powietrza.

Inspektorat przestrzega, że tam, gdzie obecnie występują bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

We wtorek poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (czyli średnie dobowe stężenie 200 mikrogramów na metr sześcienny) został przekroczony w Sosnowcu (228 mikrogramów na metr sześcienny), Katowicach (240), Częstochowie (284), Dąbrowie Górniczej (264), Zdzieszowicach (231), Kędzierzynie-Koźlu (201) i w Skawinie (215). Z kolei poziom alarmowy (300 mikrogramów na metr sześcienny) został przekroczony: w Rybniku (548), Żywcu (305), Zabrzu (482), Wodzisławiu Śląskim (403) i w Tychach (363 mikrogramów).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GIOŚ: smog na Śląsku słabszy; pogorszenie w Małopolsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!