PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

GIG rozpoczął doświadczenia ws. zgazowania węgla

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
15-05-2009 07:39
GIG rozpoczął doświadczenia ws. zgazowania węgla

Główny Instytut Górnictwa 14 maja br. rozpoczął doświadczenie na testowym georeaktorze w ramach Projektu Huge - podziemne zgazowanie węgla. W Polsce do podziemnego zgazowania być może nada się nawet kilkanaście mld ton węgla.

- W GIG w latach 50 i jeszcze 70-tych XX wieku prowadzono eksperymenty nad podziemnym zgazowaniem węgla kamiennego, zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i w nieistniejącej już dzisiaj kopalni Mars. Jednak nie doprowadziły one do opracowania w pełni przemysłowej technologii.
Problemem kluczowym jest tutaj jej bezpieczeństwo z uwagi na powstawanie w procesie zgazowania różnych gazów, w tym także tlenku węgla, który jest gazem silnie trującym. Tak więc technologia podziemnego zgazowania musi być wyraźnie lepiej rozpoznana pod różnymi względami, w tym środowiskowymi i bezpieczeństwa - mówi Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Józef Dubiński zwraca uwagę, że nie wszystkie złoża węgla kamiennego, które nie zostaną wyeksploatowane w tradycyjny sposób, nadają się do zgazowania. To czy zgazowanie będzie możliwe w dużym stopniu zależy m.in. od czynników geologicznych, jakości węgla, jego zapopielenia, dopływu wody oraz istnienia nieprzepuszczalnego nadkładu.

Według dyrektora GIG, południowa i zachodnia część Górnośląskiego Zagłębia Węglowego posiada bardziej korzystną litologię dla stosowania podziemnego zgazowania pokładów węgla. Nad utworami karbońskimi występuje bowiem kilkusetmetrowy nakład trzeciorzędowy, który może stanowić nieprzepuszczalną barierą dla ewentualnej migracji powstających gazów w kierunku powierzchni. Tutaj bowiem tak samo jak w przypadku podziemnego składowania dwutlenku węgla nie może dochodzić do niekontrolowanych ucieczek gazów, ponieważ może to być niebezpieczne dla środowiska geologicznego jak i dla ludzi.

- W przypadku Polski można mówić o kilku, a nawet o kilkunastu miliardach ton zasobów węgla kamiennego nadających się do podziemnego zgazowania. Ponadto w niezagospodarowanych partiach zagłębia zasoby bilansowe ocenia się dzisiaj na około
25 mld ton. W przyszłości może jednak nie być społecznej akceptacji dla budowy nowych głębinowych kopalń, ale jeśli technologie podziemnego zgazowania węgla byłyby odpowiednio rozwinięte, to mogłyby one pozwolić na gospodarcze wykorzystanie przynajmniej części tych zasobów – przekonuje Józef Dubiński.

Dyrektor Dubiński podkreśla, że należy sobie zdawać sprawę z tego, że na Śląsku trudno będzie prowadzić proces podziemnego zgazowania węgla na wielką skalę, szczególnie w obrębie zagospodarowanych partii zagłębia, ponieważ kopalnie są tam połączone hydraulicznie, często także wentylacyjnie i gazy powstałe ze zgazowania węgla mogą między nimi migrować.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP