Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gibson zmodernizuje Silesię i zbuduje elektrociepłownię

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-04-2008 12:16
Gibson zmodernizuje Silesię i zbuduje elektrociepłownię

Gibson Group otrzymała 2 kwietnia wstępną umowę nabycia Silesii od Kompanii Węglowej. Do 11 kwietnia spółka Toma Gibsona zamierza odpowiedzieć Kompanii - dowiedział się wnp.pl.

Obu stronom mocno się spieszy. - Do 11 kwietnia zamierzamy się odnieść do treści wstępnej umowy, jaką otrzymaliśmy drugiego kwietnia od Kompanii Węglowej - mówi dla wnp.pl Kazimierz Żyrek, pełnomocnik Gibson Group International Ltd., reprezentujący tę spółkę w negocjacjach z Kompanią Węglową. - Natomiast 15 kwietnia obie strony mają się spotkać. W czerwcu cała transakcja ma zostać sfinalizowana.
Tom Gibson, szef spółki Gibson Group, która chce kupić kopalnię Silesia przebywał w Polsce 2 i 3 kwietnia.

- Współpraca z Kompanią Węglową układa się bardzo dobrze, Kompania użyczyła nam biuro na terenie kopalni Silesia - zaznacza Kazimierz Żyrek. - Są pewne kwestie natury prawnej, które obie strony muszą jeszcze dogadać. Oczywiście część zapisów tej wstępnej umowy nie będzie podlegać negocjacjom, bo one były już określone w przetargu.

Kazimierz Żyrek podkreśla, że do końca 2008 roku pracownicy Silesii mieliby otrzymywać wyższe wynagrodzenia niż pracownicy kopalń Kompanii Węglowej. A w perspektywie kolejnych dwóch lat płace w Silesii miałyby dorównać wynagrodzeniom, jakie otrzymują górnicy wydobywający węgiel w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Pracownicy Silesii otrzymają też bonus prywatyzacyjny - przykładowo jeśli ktoś przepracował 23 lata na dole, to otrzyma 23 tysiące złotych.

Po roku czasu Silesia miałaby wydobywać ok. 5,5 tys. ton węgla na dobę. - Takie zadanie wyznaczył Tom Gibson - przyznaje Kazimierz Żyrek.

W planach jest przygotowanie nowego szybu na 1200 metrów. Jego budowa potrwa z pięć, sześć lat. Na Silesię Gibson Group przeznaczy 250 mln zł. Kolejne inwestycje w tę kopalnię mają pochłonąć ok. 500 mln zł.

Ogółem Gibson Group zamierza zainwestować w Silesię ok. 1 mld zł. Plany zakładają między innymi budowę nowoczesnej elektrociepłowni o mocy 120 megawatów.

Tom Gibson jest energetykiem i z pewnością będzie produkował nie tylko węgiel, ale przede wszystkim energię elektryczną oraz ciepło. Obecnie Gibson Group International sporo inwestuje w kopalnie oraz elektrociepłownie w Rosji.

Jerzy Dudała


Gibson Group podtrzymuje gwarancje socjalne dla załogi "Silesii"

Minister skarbu o prywatyzacji KWK Silesia

Pawłaszek: Silesia jeśli nie trafi do Gibsona, będzie zlikwidowana

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP