XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Galeria w górniczym skansenie, w dawnej zmiękczalni wody

Galeria w górniczym skansenie, w dawnej zmiękczalni wody
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Galeria mieści się w niewielkim, piętrowym wolnostojącym budynku dawnej zmiękczalni wody. Obiekt powstał w 1916 r. i służył do zmiękczania wody używanej do produkcji pary dla maszyny wyciągowej obsługującej kopalniany szyb.

Działająca do dziś maszyna parowa jest chlubą zabrzańskiego skansenu.

Instalacja zmiękczająca wodę w obecnej galerii działała do lat 70. XX wieku. Potem przez trzy dziesięciolecia budynek stał pusty. Szansą na przywrócenie go do życia stał się realizowany w Zabrzu projekt utworzenia Europejskiego Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej.

Ośrodek, który dzięki unijnej dotacji w wysokości prawie 41,5 mln zł powstaje w Zabrzu, będzie instytucją obejmująca kilka unikatowych na skalę europejską zabytków przemysłowych: Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego "Guido", Skansen Górniczy "Królowa Luiza", Muzeum Górnictwa Węglowego, a także Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną.

Realizacja całego projektu - wartego 69 mln zł - ma zostać zakończony w 2011 r. Wówczas - prócz obu poziomów popularnej już dziś kopalni "Guido" - rozpocząć ma działalność największa atrakcja Ośrodka - podziemna turystyczna trasa obejmująca m.in. liczący ok. 2 km fragment (dawniej ciągnącej się na odległość 14 km, z Zabrza do Chorzowa) Sztolni Dziedzicznej.

Trasa zaczynać się będzie w "Królowej Luizie". Turyści czekający na zejście pod ziemię będą mogli m.in. odwiedzić wystawy w Zmiękczalni. Na razie, od soboty - zwiedzając naziemną część skansenu - będzie można oglądać tam wystawę portretów kobiet pracujących w kopalniach węgla kamiennego na terenie Górnego Śląska, autorstwa Arkadiusza Goli. Jak uznał cytowany w katalogu wystawy autor, "wkrótce nastąpi czas, że w przemyśle ciężkim na stanowiskach pracy fizycznej kobiety nie będą pracowały w ogóle. Podobnie jak to miało miejsce kilkadziesiąt lat temu z kobietami pracującymi w kopalni pod ziemią".

Cykl portretów kobiet Gola wykonał w latach 2007-2009 dokumentując przy okazji wnętrza dawnej kopalni "Polska-Wirek" (obecnie "Halemba-Wirek"), a także obecnych kopalń: "Bielszowice", "Sośnica-Makoszowy", "Mysłowice-Wesoła", "Murcki", "Wieczorek", "Wujek" (z ruchem "Śląsk"), "Staszic", "Bolesław Śmiały" i "Pokój".

Zgodnie z założeniami pracowników Muzeum Górnictwa Węglowego, które będzie opiekowało się artystycznymi przedsięwzięciami Zmiękczalni, prezentowane będą w niej m.in. wystawy mające związek z dawnym industrialnym charakterem tego miejsca. Nastrój ten ma podkreślać zrewitalizowane wnętrze galerii, utrzymane w jasnych kolorach poprzecinanych ciemnymi liniami stalowych elementów konstrukcji budynku, a także schodów i ich balustrady. Podobnie Zmiękczalnia wygląda z zewnątrz - ciepłe beżowe ściany kontrastują z ciemnymi kolorami stalowych belek i stolarki okiennej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Galeria w górniczym skansenie, w dawnej zmiękczalni wody

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!