Fuzje w polskim przemyśle. Po co Famur przejął Kopex?

Fuzje w polskim przemyśle. Po co Famur przejął Kopex?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przypadku Famuru i Kopeksu zapewne będzie następować ograniczanie mocy produkcyjnych, bo wiele z nich w obu firmach się dubluje. A wiadomo, że przejmujący ma większe zaufanie do tego, co stworzył u siebie - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Marian Kostempski, były prezes Kopeksu.

Czy na rodzimym zapleczu górnictwa należy się spodziewać kolejnych akwizycji po połączeniu Famuru z Kopeksem?

- Zacznę od tego, że w przypadku Famuru i Kopeksu - i pewnie wszyscy to dostrzegają - zapewne będzie następować ograniczanie mocy produkcyjnych, bo wiele z nich w obu firmach się dubluje. A wiadomo, że przejmujący ma większe zaufanie do tego, co stworzył u siebie.

Mówi się, że Famur przejął Kopex po to, żeby wzmacniać swoje kompetencje. Uważam, że do wzmacniania kompetencji to przejęcie nie było konieczne. Zarówno Famur jak i Kopex były obecne od lat praktycznie na tych samych rynkach. Przejęcie JOY-a przez Komatsu jest zrozumiałe, bo Komatsu nie miało wcześniej "działki" podziemnej u siebie, a zatem przejmując JOY-a wchodzi na nowe rynki, w nowy segment. Natomiast w przypadku połączenia Famuru z Kopeksem na pewno Famurowi zniknie główny konkurent na rynku.

A czy należy się spodziewać na zapleczu górnictwa kolejnych akwizycji? Pewnie tak, jeżeli pojawiłoby się jakieś przedsiębiorstwo dysponujące unikatową technologią, komplementarną dla Famuru albo mogącą go znacząco wzmocnić.

A co z małymi firmami działającymi na zapleczu górnictwa?

- Będą miały ciężko. Dlatego, że po połączeniu Famuru z Kopeksem na polskim rynku będzie działał naprawdę duży podmiot, który bez problemu zrealizuje wszelkie przedsięwzięcia. I zrobi to lepiej niż małe firmy i po zbliżonych cenach. Małe firmy muszą się przekierować na jakąś bardzo niszową działalność, której Famur nie będzie chciał prowadzić.

Sądzi Pan, że Famur pozostawi markę Kopex...

• Odpowiedź na to pytanie w dalszej części wywiadu. Tam także o położeniu małych i średnich firm działających na zapleczu górnictwa oraz o sytuacji na rynku węgla: czy ceny ustabilizują się na korzystnym dla branży poziomie?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fuzje w polskim przemyśle. Po co Famur przejął Kopex?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!