Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

FOR: inne kraje nie są tak hojne dla górników jak Polska

Autor: wnp.pl (KW)
09-07-2014 13:08 |  aktualizacja: 09-07-2014 16:35
FOR: inne kraje nie są tak hojne dla górników jak Polska
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Polski rząd szkodzi przyszłym emerytom i polskiej gospodarce. Górnicy nie tylko w Polsce cieszą się przywilejami emerytalnymi, jednak analiza rozwiązań stosowanych u naszych sąsiadów pokazuje, że nie są one aż tak hojne - ocenia w najnowsze analizie Dawid Samoń, ekspert Fundacji Obywatelskiego Rozwoju, powołanej przez prof. Leszka Balcerowicza.

Jego zdaniem w okresie przedwyborczym rządzący zamiast przeprowadzać reformy, w tym właśnie ograniczanie przywilejów emerytalnych górników, wcześniej sięgają po oszczędności emerytalne milionów Polaków, którzy są pozbawieni podobnych co górnicy przywilejów
Ekspert odniósł się do poselskiego projektu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, który wpłynął do Sejmu 22 maja 2014 r. a zakłada odroczenie spłaty przez Kampanię Węglową SA prawie 300 mln zaległych zobowiązań wobec ZUS.

- Emerytury górnicze są niezwykle hojnym przywilejem i istotnym przykładem dotowania górnictwa przez państwo, czyli z kieszeni podatnika. Koalicja PO - PSL przejmuje oszczędności zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych, a więc w systemie powszechnym, a jednocześnie utrzymują przywileje dla górników i składają kolejne obietnice górniczym związkowym zawodowym - uważa Dawid Samoń.

I wyjaśnia, że skalę uprzywilejowania górników pokazuje m.in. struktura wiekowa emerytów. Ponad 60 proc. emerytowanych górników ma mniej lat niż ustawowy minimalny wiek emerytalny dla mężczyzn, a ponad jedna czwarta ma nie więcej niż 54 lata. Dla porównania dwa razy mniej emerytów z systemu powszechnego ma mniej niż 65 lat, a tylko niecałe 2 proc. to osoby młodsze niż 54 lata.

- Przywileje emerytalne górników są jeszcze bardziej widoczne, kiedy przyjrzymy się strukturze wiekowej nowoprzyznawanych świadczeń. Prawie dwie trzecie z nich trafia do górników młodszych niż 50 lat, a tylko 3 proc. ma przynajmniej 55 lat. W przypadku systemu powszechnego tylko 5 proc. nowoprzyznawanych świadczeń trafia do osób poniżej 50 roku życia, czyli ponad 12-krotnie mniej niż w przypadku górników. Górnicy przechodzą na emeryturę dużo wcześniej, średnio aż o 12 lat wcześniej niż osoby pozbawione przywilejów 85 proc. nowo przyznanych górnikom świadczeń emerytalnych w 2012 r. było wyższe niż 3,5 tys. zł. W przypadku emerytur z powszechnego systemu 85 proc. nowo przyznanych świadczeń mieści się w przedziale od 600 zł do 3 tys. zł. Ponad 30 proc. świadczeń jest nie wyższa niż 1200 zł - wynika z analizy przeprowadzonej przez FOR.

W Niemczech górnicy będą przechodzić na emeryturę w wieku 62 lat. Zostali jak pozostali objęci podwyższeniem wieku emerytalnego, w przeciwieństwie do Polski. W Czechach, które krajem bogatszym od Polski, górnik uprawniony jest do emerytury w wieku 63 lat.

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP