Firmy grupy kapitałowej FTT Wolbrom S.A. - geneza sukcesu SAG Sp. z o.o.

Firmy grupy kapitałowej FTT Wolbrom S.A. - geneza sukcesu SAG Sp. z o.o.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W dniu 30.11.1991 r. w kopalni Janina w Libiążu, w szybie "Janina III" zainstalowano pierwszą w Polsce stalowo-gumową linę wyrównawczą w wyciągu skipowym. Prawdopodobnie niewiele osób spodziewało się, że lina ta stanie się jednym w większych sukcesów polskiej myśli technicznej i symbolem postępu i innowacyjności w przemyśle górniczym.

Od zabudowy liny stalowo-gumowej, tj. od 30.11.1991 r. do 2000 r. eksploatacja szybu była na poziomie ok. 400 skipów na dobę. Następnie częstotliwość ta spadła w okresie od 2000 r. do lipca 2007 r. do ok. 80 skipów na dobę, by w kolejnych latach do dnia dzisiejszego powrócić prawie do poprzedniego poziomu wynosząc ponad 300 skipów na dobę. W toku eksploatacji lina była badana metodą magnetyczną: 33 razy w całości i 17 razy w odcinkach wybudowanych spod zawiesi. W okresie tym powłoka gumowa liny była naprawiania 11 razy z powodu uszkodzeń mechanicznych. Warto wspomnieć, że już od 1991 r. producent lin stalowo-gumowych SAG Sp. z o. o. udzielała czteroletniej gwarancji na swoje liny a od 2000 roku rozszerzyła okres gwarancji na 6 do 10 lat!

Są to doskonałe wyniki, które fachowcy z branży natychmiast zauważają. Dotychczas Spółka SAG wyprodukowała i dostarczyła już 590 takich lin o łącznej wadze 6700 ton, z tego 510 lin trafiło na rynek polski, a w ciągłej eksploatacji nadal pozostaje ich ponad 200. Najdłuższa lina produkcji SAG miała 1600 m, a najcięższa ważyła 28 990 kg. Wspomniana wyżej rekordzistka pracowała ponad 25 lat i do stycznia 2017 r. wykonała 1,734 mln wyciągów.

Jak doszło do opracowania i wdrożenia tego doskonałego produktu?

W opracowaniu dotyczącym stalowo-gumowych płaskich lin wyrównawczych (Wydawnictwo Sympozjum zorganizowanego z okazji 100-lecia FTT Wolbrom) znajdujemy informacje historyczne. Na początku lat 70-tych dwudziestego wieku Katedra Transportu Linowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wspólnie z Departamentem Energomechanicznym Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach prowadziła badania dotyczące przyczyn i skutków katastrof w szybach górniczych. W wyniku tych badań ustalono, że jednym ze słabszych elementów górniczych wyciągów szybowych były płaskie stalowe liny wyrównawcze. W okresie, który obejmowała analiza, w polskim górnictwie podziemnym doszło do kilku przypadków zerwania tych lin, których przyczyną, jak stwierdzono, była korozja. W toku badań profesorowie Juliusz Stachurski i Józef Hansel wpadli na pomysł połączenia parzystej liczby okrągłych lin stalowych za pomocą wulkanizacji. Dwa pierwsze odcinki takich lin zostały wykonane w Fabryce Taśm Transporterowych "Stomil" Wolbrom SA. Pierwszy z odcinków został zastosowany w 1977 r. w Kopalni Cynku i Ołowiu "Pomorzany" w Olkuszu, a drugi kilkanaście dni później w szybie "Poniatowski" Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek" w Katowicach. Na podstawie wyników doświadczeń z eksploatacji tych odcinków w 1983 r. utworzono zespół uczelniano-eksploatacyjny, obejmujący pracowników Akademii Górniczo Hutniczej, Katowickiego Gwarectwa Węglowego i Kopalni "Wieczorek". Wynikiem prac tego zespołu było, m. in. opracowanie chronionej patentem, zmodyfikowanej konstrukcji liny stalowo-gumowej i również chronionej patentem - technologii produkcji szybowych lin stalowo-gumowych. Następnie w latach 1986-1990 realizowany był w AGH projekt badawczy pt. "Płaskie liny wyrównawcze stalowo-gumowe", finansowany przez Ministerstwo Górnictwa i Energetyki. W ramach tego projektu opracowano konstrukcję i technologię produkcji lin stalowych dla lin stalowo-gumowych, składy chemiczne mieszanek gumowych, metody oceny stanu technicznego i kryteria zużycia tych lin, sposób wykonania głowic i ich zastosowania w badaniach magnetycznych lin stalowo-gumowych oraz warunki techniczne produkcji, odbioru i eksploatacji lin stalowo-gumowych.

Produkcję płaskich lin wyrównawczych stalowo-gumowych podjęła firma SAG Spółka z o.o. z Katowic, która w 1992 r. zdobyła Złoty Medal na Wystawie Wynalazczości Bruksela Eureka’92 za konstrukcję płaskiej wyrównawczej liny stalowo-gumowej typu SAG.

Szerokie zastosowanie lin stalowo-gumowych ułatwia fakt, że ich instalowanie możliwe jest z zastosowaniem typowych zawieszeń sercówkowych lub specjalnych, opracowanych w tym celu, zawieszeń produkcji firmy "Sadex". Instalacje na zawieszeniach sercówkowych przyjęto dla ok. 60% zainstalowanych lin. Dzięki płynnemu doborowi przekroju poprzecznego - lina SAG może być zastosowana bez jakichkolwiek zmian w układzie zawieszenia w miejsce dotychczasowej stalowej liny płaskiej.

Od tamtej pory do chwili obecnej wyrównawcze liny stalowo-gumowe produkcji SAG Sp. z o. o. "pracują" w Polsce, Czechach, Niemczech, Kazachstanie, Białorusi, Ukrainie, Maroku, Rosji i Wietnamie w kopalniach węgla kamiennego, soli, miedzi, niklu, cynku i ołowiu. Podczas wieloletniego okresu użytkowania - co najmniej czterokrotnie dłuższego niż tradycyjne liny stalowe - liny SAG zapewniają swoim użytkownikom doskonałe walory użytkowania, takie jak: odporność na korozję, możliwość badania stanu technicznego liny nieniszczącą metodą magnetyczną, spokojna, stabilna praca przy zminimalizowanej odkrętności i z małym promieniem zwisu, brak adhezji materiałów występujących w szybie, precyzyjny dobór masy jednostkowej, możliwość naprawy powłoki gumowej podczas eksploatacji oraz wyżej wspomniana kompatybilność z zawieszeniami lin stalowych płaskich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy grupy kapitałowej FTT Wolbrom S.A. - geneza sukcesu SAG Sp. z o.o.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!