Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Firmy grupy kapitałowej FTT Wolbrom S.A. - geneza sukcesu SAG Sp. z o.o.

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę FTT Wolbrom S.A.
25-05-2017 09:48 |  aktualizacja: 25-05-2017 10:14
Firmy grupy kapitałowej FTT Wolbrom S.A. - geneza sukcesu SAG Sp. z o.o.
Ilustracja 1. Nawijanie liny stalowo-gumowej na bęben przed dostawą do użytkownika. Ilustracja 2. Spółka SAG - producent lin stalowo-gumowych - przechowuje próbki wszystkich wyprodukowanych lin dostarczonych do kontrahentów.

W dniu 30.11.1991 r. w kopalni Janina w Libiążu, w szybie "Janina III" zainstalowano pierwszą w Polsce stalowo-gumową linę wyrównawczą w wyciągu skipowym. Prawdopodobnie niewiele osób spodziewało się, że lina ta stanie się jednym w większych sukcesów polskiej myśli technicznej i symbolem postępu i innowacyjności w przemyśle górniczym.

Od zabudowy liny stalowo-gumowej, tj. od 30.11.1991 r. do 2000 r. eksploatacja szybu była na poziomie ok. 400 skipów na dobę. Następnie częstotliwość ta spadła w okresie od 2000 r. do lipca 2007 r. do ok. 80 skipów na dobę, by w kolejnych latach do dnia dzisiejszego powrócić prawie do poprzedniego poziomu wynosząc ponad 300 skipów na dobę. W toku eksploatacji lina była badana metodą magnetyczną: 33 razy w całości i 17 razy w odcinkach wybudowanych spod zawiesi. W okresie tym powłoka gumowa liny była naprawiania 11 razy z powodu uszkodzeń mechanicznych. Warto wspomnieć, że już od 1991 r. producent lin stalowo-gumowych SAG Sp. z o. o. udzielała czteroletniej gwarancji na swoje liny a od 2000 roku rozszerzyła okres gwarancji na 6 do 10 lat!
Są to doskonałe wyniki, które fachowcy z branży natychmiast zauważają. Dotychczas Spółka SAG wyprodukowała i dostarczyła już 590 takich lin o łącznej wadze 6700 ton, z tego 510 lin trafiło na rynek polski, a w ciągłej eksploatacji nadal pozostaje ich ponad 200. Najdłuższa lina produkcji SAG miała 1600 m, a najcięższa ważyła 28 990 kg. Wspomniana wyżej rekordzistka pracowała ponad 25 lat i do stycznia 2017 r. wykonała 1,734 mln wyciągów.

Jak doszło do opracowania i wdrożenia tego doskonałego produktu?

W opracowaniu dotyczącym stalowo-gumowych płaskich lin wyrównawczych (Wydawnictwo Sympozjum zorganizowanego z okazji 100-lecia FTT Wolbrom) znajdujemy informacje historyczne. Na początku lat 70-tych dwudziestego wieku Katedra Transportu Linowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wspólnie z Departamentem Energomechanicznym Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach prowadziła badania dotyczące przyczyn i skutków katastrof w szybach górniczych. W wyniku tych badań ustalono, że jednym ze słabszych elementów górniczych wyciągów szybowych były płaskie stalowe liny wyrównawcze. W okresie, który obejmowała analiza, w polskim górnictwie podziemnym doszło do kilku przypadków zerwania tych lin, których przyczyną, jak stwierdzono, była korozja. W toku badań profesorowie Juliusz Stachurski i Józef Hansel wpadli na pomysł połączenia parzystej liczby okrągłych lin stalowych za pomocą wulkanizacji. Dwa pierwsze odcinki takich lin zostały wykonane w Fabryce Taśm Transporterowych "Stomil" Wolbrom SA. Pierwszy z odcinków został zastosowany w 1977 r. w Kopalni Cynku i Ołowiu "Pomorzany" w Olkuszu, a drugi kilkanaście dni później w szybie "Poniatowski" Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek" w Katowicach. Na podstawie wyników doświadczeń z eksploatacji tych odcinków w 1983 r. utworzono zespół uczelniano-eksploatacyjny, obejmujący pracowników Akademii Górniczo Hutniczej, Katowickiego Gwarectwa Węglowego i Kopalni "Wieczorek". Wynikiem prac tego zespołu było, m. in. opracowanie chronionej patentem, zmodyfikowanej konstrukcji liny stalowo-gumowej i również chronionej patentem - technologii produkcji szybowych lin stalowo-gumowych. Następnie w latach 1986-1990 realizowany był w AGH projekt badawczy pt. "Płaskie liny wyrównawcze stalowo-gumowe", finansowany przez Ministerstwo Górnictwa i Energetyki. W ramach tego projektu opracowano konstrukcję i technologię produkcji lin stalowych dla lin stalowo-gumowych, składy chemiczne mieszanek gumowych, metody oceny stanu technicznego i kryteria zużycia tych lin, sposób wykonania głowic i ich zastosowania w badaniach magnetycznych lin stalowo-gumowych oraz warunki techniczne produkcji, odbioru i eksploatacji lin stalowo-gumowych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP