Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fiasko rozmów w JSW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
19-03-2012 15:22
Fiasko rozmów w JSW
Fot. mat. pras.

19 marca w JSW negocjacje płacowe zarządu ze związkami zawodowymi zakończyły się niczym. Spisano protokół rozbieżności.

Związki zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się podwyżki wynagrodzeń w wysokości 7 procent.
Zarząd spółki, wskazując na założenia Planu Techniczno-Ekonomicznego na rok 2012, proponuje podwyżkę wynagrodzeń na poziomie 2,8 proc.

Związków to nie satysfakcjonuje i deklarują, że w sprawie podwyżek nie odpuszczą. Wskazują, że Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej w 2011 roku wypracowała 2 mld 105,5 mln zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 9 376,8 mln zł.

Negocjacje w poniedziałek 19 marca zakończyły się fiaskiem. Podpisany został protokół rozbieżności. Kolejnym krokiem będzie powołanie mediatora.

- Po raz kolejny zarząd JSW popisał się arogancją w trakcie negocjacji prowadzonych w ramach sporu zbiorowego, które to zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności - mówi dla portalu wnp.pl Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW. - A jeżeli chodzi o nowe umowy o pracę, to Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła nasze zastrzeżenia. Zarząd JSW nie miał prawa przy pomocy uchwały wprowadzać nowych zasad zatrudniania. Jednak zarząd uznał, że nie będzie się dostosowywał do zaleceń Państwowej Inspekcji Pracy. To niepojęte! Wiceminister Tomczykiewicz otrzyma o nas 20 marca, w trakcie obrad Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, dokumenty świadczące o degrengoladzie, do jakiej doszło podczas wyboru pana Roberta Kozłowskiego na wiceprezesa JSW - podsumowuje Roman Brudziński.

Zapytaliśmy w JSW o to, czy zarząd będzie się stosował do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy.

- Nie, zarząd spółki nie będzie się stosował do stanowiska PIP - powiedziała portalowi wnp.pl rzecznik JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.
I przysłała oświadczenie zarządu JSW w tej sprawie, które przedstawiamy poniżej:
JSW SA zatrudnia nowych pracowników na podstawie zmienionych umów o pracę od 15 lutego 2012 roku. Są w nich określone szczegółowe zasady wynagradzania danego pracownika, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Spółka przyjęła w tym zakresie rozwiązania powszechnie stosowane przez zdecydowaną większość przedsiębiorstw działających w Polsce.

Zasady wynagradzania pracowników określane są wyłącznie na podstawie indywidualnych umów o pracę. W JSW nie obowiązuje obecnie ani regulamin wynagradzania, ani układ zbiorowy pracy, nie ma zatem tzw. wewnątrzzakładowego źródła prawa pracy, które określałoby, w jaki sposób muszą być kształtowane wynagrodzenia w spółce. W tej sytuacji JSW stosuje rozwiązanie wynikające z orzecznictwa Sądu Najwyższego, który wyraźnie dopuszcza możliwość regulowania uchwałami zarządu zasad, na jakich zawierane są nowe umowy o pracę. Spółka dysponuje również opiniami prawnymi renomowanych kancelarii prawnych potwierdzających zgodność działań spółki z przepisami prawa w zakresie zatrudniania nowych pracowników.

Spółka wprowadziła powyższe zasady m.in po to, aby w sposób formalny i zgodny z prawem prowadzić proces przyjmowania nowych pracowników. Było to rozwiązanie kluczowe z punktu widzenia obecnego i przyszłego niezakłóconego funkcjonowania spółki i realizacji planów rozwojowych w oparciu o odpowiedni poziom kadry.

12 marca br. spółka otrzymała wystąpienie Państwowej Inspekcji Pracy. Inspekcja wezwała spółkę do zaprzestania stosowania warunków wynagradzania wynikających z uchwały zarządu ws. wprowadzenia nowych wzorów umów o pracę. Wystąpienie PIP ma charakter poglądu, niewiążącego dla spółki ani dla sądów powszechnych. Co więcej jest ono w oczywistej sprzeczności z orzecznictwem Sądu Najwyższego dotyczącego analogicznego stanu faktycznego jak w JSW, w tym wyroku z 5 kwietnia 2007 roku (I PK 255/06).

Jednocześnie spółka podejmuje intensywne kroki w celu ustalenia zasad wynagradzania pracowników w układzie zbiorowym pracy (system wynagradzania stanowi jego istotną część). W tym celu wymagana jest jednak zgoda organizacji związkowych. Zgoda związków zawodowych konieczna jest również do wdrożenia regulaminu wynagradzania. Niestety negocjacje trwają już ponad 2 lata. Zarząd JSW kierując się dobrem spółki, jej akcjonariuszy i pracowników, nie może czekać dłużej na wynik negocjacji ze związkami zawodowymi. Stąd decyzja o zmianie zasad zatrudniania nowych pracowników, podjęta po wnikliwej analizie stanu prawnego.


Jak widać spór w JSW się zaostrza. 20 marca w trakcie obrad Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników z pewnością będzie mowa na temat sytuacji w JSW.

Jerzy Dudała

Czytaj także: JSW: batalii o podwyżki ciąg dalszy

KOMENTARZE (20)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP