PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fiasko negocjacji w JSW. Będzie strajk?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
11-09-2008 07:51

Fiaskiem zakończyły się negocjacje płacowe pomiędzy zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej a czterema związkami zawodowymi. Efektem fiaska może być strajk. Możliwe jest także kontynuowanie negocjacji.

- Nie doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy zarządem JSW a związkami zawodowymi skupiającymi większość załogi w sprawie sporu zbiorowego na tle płacowym. Mediacje prowadzone 10 września w obecności mediatora Michała Kuszyka zostały zakończone po 5 godzinach podpisaniem protokołu rozbieżności – informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.
Przypomnijmy, że zarząd prowadził negocjacje z Solidarnością, ZZGwP, Solidarnością 80 oraz Kontrą.

Zarząd JSW zaproponował związkowcom, że do 20 września 2008 r. wypłacić jednorazową premię motywacyjną w wysokości średnio 1000 zł (brutto) na zatrudnionego w kopalni. Premia przede wszystkim dotyczyłaby załóg związanych bezpośrednio z produkcją celem uzyskania wyższego poziomu wydobycia. Zasady wypłaty premii, wysokość premii dla ZLM oraz ostateczną dynamikę płac poszczególnych zakładów spółki określiłby uzgodniony ze stroną związkową regulamin.

Ponadto, zarząd JSW zadeklarował wydanie do 20 grudnia 2008 r. bonów towarowych o przeciętnej wartości 1000 zł (brutto) na jednego zatrudnionego, o ile produkcja węgla w JSW za okres sierpień – grudzień 2008 r. zrealizowana zostanie na poziomie 57 tys. ton/dobę, tj. wynikającym z deklaracji dyrektorów kopalń złożonych w sierpniu br. Indywidualna wartość bonu zostanie określona z uwzględnieniem zasad dotyczących wypłaty premii.

Zarząd chce także w celu realizacji porozumienia z dnia 31 stycznia 2008 r. przeznaczyć dodatkowo dla KWK Budryk środki skutkujące podwyższeniem wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w JSW o 0,2 proc. w 2008 r. Zespół ds. standaryzacji zaproponuje rozwiązania szczegółowe.

Zarząd JSW zadeklarował również, że wystąpi do właściciela spółki o uwzględnienie w podziale zysku za 2008 rok nagrody dla załogi (w opinii zarządu może być porównywalna do nagrody z zysku wypłaconej załodze za 2004 rok).

Według wyliczeń zarządu spółki, koszt powyższych zobowiązań wynosił by ok. 60 mln zł.

Te propozycje nie zadowoliły związkowców. W trakcie mediacji strona związkowa zaproponowała wzrost stawek osobistego zaszeregowania od września 2008 roku o 6 procent oraz ustalenie ostatecznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na rok 2008 po 10 miesiącach bieżącego roku.

W związku z odrzuceniem przez zarząd JSW kolejnych propozycji związkowców, które zmierzały do zawarcia porozumienia kończącego spór zbiorowy z dnia 5 sierpnia 2008 r. dotyczącego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń za 2008 rok, strona związkowa podtrzymuje pierwotne żądanie przyjęcia wskaźnika wynagrodzeń w roku 2008 w wysokości 16,5 proc.

W podpisanym przez zarząd oraz stronę związkowym protokole rozbieżności znalazła się wspólna deklaracja o woli kontynuowania negocjacji. Termin kolejnego spotkania ma być wkrótce ustalony.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP