PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Famur zwiększył przychody, obniżył zyski

Autor: wnp.pl (PIM)
26-02-2016 21:53
Famur zwiększył przychody, obniżył zyski
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Grupa Famur zwiększyła w ubiegłym roku przychody o 13 proc. Zanotowała jednak znaczny spadek zysków. Zła sytuacja krajowego górnictwa spowodowała, że zwiększył się odsetek przychodów ze sprzedaży eksportowej.

Na zakończenie 2015 roku Grupa Famur osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 801 mln zł (wzrost o 13 proc. w porównaniu z rokiem 2014). Wynik operacyjny zmniejszył się ze 121,9 mln zł w roku 2014 do 42,1 mln zł w ubiegłym roku. Wynik EBITDA wyniósł 183,0 mln zł. Zysk netto Grupy wyniósł 50,7 mln zł, a więc był niemal o połowę niższy od ubiegłorocznego.
Grupa Famur w 2015 roku osiągnęła istotny wzrost przychodów w segmencie Surface, obejmującym górnictwo odkrywkowe, usługi dla górnictwa oraz produkcję maszyn i urządzeń dla energetyki oraz nieznaczny spadek przychodów w Segmencie Underground, na który składają się produkty wchodzące w skład kompleksów ścianowych, kompleksów chodnikowych oraz systemy transportowe. W ramach Segmentu Underground spółki Grupy Famur w IV kwartale minionego roku realizowały zlecenia m.in. dla kopalni PGE - Turów i Bełchatów oraz Tauron Wydobycie S.A. - Zakładu Górniczego Janina. W skali całego 2015 roku ten segment maszyn i usług dla górnictwa podziemnego wygenerował 638,9 mln zł przychodów ze sprzedaży Grupy Famur (udział 79,8 proc.). Coraz bardziej znaczący wpływ na wysokość dochodów Grupy Famur ma Segment Surface, a przede wszystkim działalność na rzecz sektora energetycznego, w ramach której spółka Famur Famak realizowała zlecenia na dostarczenie układów nawęglania i odżużlania dla elektrowni w Opolu i Kozienicach. Przychody z tego segmentu w 2015 roku osiągnęły wartość 162 mln zł, stanowiąc tym samym 20,2 proc. ogólnych przychodów Grupy ze sprzedaży.

– W ostatnich latach uważnie obserwowaliśmy rynek producentów węgla i związanego z nim zaplecza producentów maszyn i urządzeń dla górnictwa. Podjęliśmy decyzję o wdrożeniu stałego programu optymalizacji kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednymi z jego elementów są uruchomiony w lutym 2014 roku Program Integracji Operacyjnej czy w grudniu 2015 roku Program Emisji Obligacji. Dzięki prowadzonym analizom uświadamiającym możliwość wystąpienia dekoniunktury w branży, Grupa Famur przygotowywała się do minimalizacji negatywnych skutków zmian na rynku – dokonując na bieżąco renegocjacji kredytów, poszukując alternatywnych źródeł finasowania i optymalizując procesy produkcyjne tak, by pozostać konkurencyjnym i zdolnym do generowania zysku. Osiągnięte w minionym, trudnym dla krajowego oraz światowego górnictwa, roku wyniki są efektem świadomej i restrykcyjnej polityki finansowej prowadzonej przez Grupę Famur. Systematyczna analiza czynników mogących zagrozić naszej stabilności finansowej, pozwala antycypować ryzyko i reagować na nie, m.in. poprzez bieżące zawiązywanie rezerw i tworzenie odpisów – mówi Mirosław Bendzera, prezes Grupy Famur. 

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


50 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP